Muğla Büyükşehir Belediyesi koordinasyonunda düzenlenen toplantıda 19 kurum temsilcisi Fethiye Körfezi'nin deniz dibi temizliği için bir araya geldi. Proje danışmanı Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Cevdet Yalçıner, körfezin temizlenmesinin maliyetinin 55 milyon euro olduğunu belirtip, "Bir kurumun tek başına körfezin temizlenmesi için gereken bütçeyi karşılaması mümkün değil" dedi.

Muğla Büyükşehir Belediyesi Fethiye'de körfez temizliği için Körfez Tarama Projesi çalışmalarını sürdürüyor. Bu kapsamda, körfezdeki çamur (sediment) miktarı, dağılım ve özelliklerinin belirlenmesi için deniz dibi akış ölçümleri, sediment numunelerindeki ağır metal ve ekotoksitite analizleri ve “Deniz Dibi Sığ Sismik Ölçüm ve Batımetrik Harita Hazırlanması' çalışmaları tamamlandı.

19 KURUM TEMSİLCİSİ KATILDI

   Çalışmaların ardından Muğla Büyükşehir Belediyesi Koordinasyonu'nda düzenlenen toplantıda Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü, Sahil Güvenlik Güney Ege Grup Komutanlığı, DSİ 21. Bölge Müdürlüğü, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı İzmir Denizdibi Tarama Başmühendisliği, Muğla Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü, Muğla Tarım ve Orman İl Müdürlüğü,  Fethiye Liman Başkanlığı, DSİ 213. Şube Müdürlüğü, Deniz Ticaret Odası Fethiye Şubesi, Muğla Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (MUSKİ), Fethiye Belediye Başkanlığı, Muğla Kent Hizmetleri İnş. Tur. Taş. Tic. İşlt. İlt. San. ve Tic. A.Ş.'ın (MUTTAŞ) da aralarında bulunduğu 19 kurum temsilcisi biraraya geldi.

'KÖRFEZİN TEMİZLENMESİNİN MALİYETİ 55 MİLYON EURO'

253 ŞEHİT ANISINA 253 FİDAN DİKİMİ 253 ŞEHİT ANISINA 253 FİDAN DİKİMİ

   Proje danışmanı Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Cevdet Yalçıner, dip tarama faaliyeti kapsamında Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nca yapılan çalışmalara ilişkin sunum yaptı. Prof. Dr. Yalçıner, sunumunda dip tarama faaliyeti kapsamında Büyükşehir Belediye Başkanlığınca bugüne dek gerçekleştirilen çalışmalar hakkında bilgi verip, Deniz Dibi Sığ Sismik Ölçüm ve Batımetrik Harita'nın yanı sıra deniz dibi akıntı ölçümü ve mevcut çamur (sediment) analizi ile ilgili çalışmaların da tamamlandığını, ilgili kurumlar tarafından körfezde deniz dibi taraması yapılarak dip temizliğin yapılmasının yanı sıra körfeze kirletici girişinin önlenmesi için tüm kamu kurum ve kuruluşlarınca yürütülmesi gerekli olan çalışmaları anlattı.

Körfezin temizlenmesinin maliyetinin 55 milyon euro olduğunu belirten Prof. Dr. Ahmet Cevdet Yalçıner, "Fethiye iç körfezinde yaşanan deniz kirliliğinin giderilmesi için dip tarama yapılması gerekli. Körfezin temizlenmesi çalışmalarına eş zamanlı olarak korunması çalışmalarının da birlikte yürütülmesi gerekli. Bir kurumun tek başına körfezin temizlenmesi için gereken bütçeyi karşılaması mümkün değil. Bunun için ilgili tüm kurumların ve bakanlıkların bir araya gelmesi lazım" dedi.

Toplantıya katılan tüm kurum ve kuruluşlarca, proje kapsamında Büyükşehir Belediye Başkanlığınca ihtiyaç duyulacak tüm veri ve bilgilerin talep edilmesi halinde paylaşılması, çalışmaların hızlandırılması ve koordineli çalışılması konusunda fikir birliğine varıldı.

Editör: ADEM AYDIN