Türkiye Aşçılar Federasyonu tarafından bu yıl 20'ncisi düzenlenen Uluslararası İstanbul Mutfak Günleri'ne Alanya Üniversitesi damgasını vurdu. 27 ülkeden 1500 yarışmacının katıldığı, Türkiye'nin en büyük gastronomi yarışmasında, Alanya Üniversitesi öğrencileri 6 farklı branşta 4 altın, 1 bronz ve 1 gümüş madalya ile Alanya'ya döndü.

Tuzla Marina'da düzenlenen festival, dünya lezzetlerini ve modern Türk mutfağına ait enfes tatları İstanbul'da bir araya getirdi. Gastronomi dünyasının önde gelen ülkeleri, federasyonları ve dernekleri, festivale büyük bir ilgiyle katıldı. Türkiye'nin gastronomi alanındaki öncü isimleri, birbirinden yetenekli öğrencilerin ve profesyonellerin yarıştığı bu büyük organizasyonda bir araya geldi. Dünyanın dört bir yanından gelen gastronomi uzmanları, festivalde kendi alanlarındaki en son trendleri ve lezzetleri paylaşarak etkinliği zenginleştirdi.

ÜNİVERSİTELİ GENÇLERİN GÖZÜNDEN ‘KENTLER İZLER YÜZLER’ ÜNİVERSİTELİ GENÇLERİN GÖZÜNDEN ‘KENTLER İZLER YÜZLER’

BÜYÜK BAŞARILARIN KAPILARI ARALANDI

Alanya Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Esra Mankan, katıldıkları yarışmanın detayları ve alınan dereceler hakkında bilgiler paylaştı. Alanya Üniversitesi öğrencilerinin elde ettiği 4 altın, 1 gümüş ve 1 bronz madalyanın, büyük bir başarı örneği olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Mankan, “2023 yılı bitmesine günler kala, İstanbul'daki uluslararası yarışmada öğrencilerimiz önemli başarılar elde etti. Yılın En İyi Üniversite Ekip Yarışmasında öğrencilerimizden Meded Kaygusuz, Eren Uygar Uysal, Melik Alkın Gökçen altın madalya ve Üniversite Düzeyi Aşçı Balık Yarışmasında öğrencimiz Mikail Alparslan altın madalya aldı. Yine Üniversite Düzeyi Makarna Yarışmasında öğrencimiz Mustafa Eren Karakaya gümüş madalya alırken, Üniversite Düzeyi Pratik Pizza ve Pide Yarışmasında öğrencimiz Mikail Alparslan bronz madalya aldı" ifadelerini kullandı. 

Alanya Üniversitesi Aşçılık Programı Öğretim Görevlisi Erman Baş, yarışma süresince öğrencilere sağladıkları destek nedeniyle Alanya Üniversitesi mütevelli heyetine ve Alanya'nın yerel işletmelerine teşekkür etti. 

Ödül, yeni başarıların habercisi

20. Uluslararası İstanbul Mutfak Günleri Yarışması'nda altın madalya kazanan öğrenciler, ortak duygu ve düşüncelerini şu ifadelerle dile getirdi: “Yarışmanın ön hazırlık sürecinde üniversite Rektörümüz Prof. Dr. Mesut Güner, Sanat ve Tasarım Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Y. Birol Saygı, Bölüm Başkanımız Doç. Dr. Esra Mankan ve Öğretim Görevlimiz Erman Baş çok büyük destek oldu. Kendilerine bu desteklerinden dolayı teşekkür ederiz. Alanya'nın yerel işletmeleri de bu festivalde bizlere sponsorluk desteği verdi. Bize duyulan bu güveni boşa çıkarmadık. Kazandığımız altın madalyalar, bu alandaki ilk yarışmamız birlikte elde ettiğimiz ve birincilikle taçlandırdığımız ilk madalyalar. Derin bir gurur ve tarifsiz bir mutluluk içindeyiz. Bu başarı sadece kişisel bir zafer değil; bir takım halinde üniversitemizi en iyi şekilde temsil ettik. Bu başarı yeni başlangıçların habercisi ve gelecekteki gastronomi yolculuğumuz için güçlü bir motivasyon kaynağıdır. Bu destek ve fırsatlar için emeği geçen herkese içtenlikle teşekkür ederiz."

Editör: ADEM AYDIN