AKDENİZ Üniversitesi ev sahipliğinde bölgenin en kapsamlı kariyer fuarı Güney Kariyer Fuarı'nda (GÜNKAF) Adalet Bakanlığı ve Antalya Adliyesi standı büyük ilgi gördü. Kurgusal duruşmanın yapıldığı, klavye yarışmalarının düzenlendiği, elektronik kelepçe tanıtımının yapıldığı stantta öğrencilerin ilgili meslekler hakkında merak ettiği tüm sorular yanıt buldu.

Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Başkanlığı koordinasyonunda, Akdeniz Üniversitesi ev sahipliğinde yüzlerce firma, kamu kurumları ve 12 paydaş üniversiteyi, binlerce öğrenci ve mezunla buluşturan GÜNKAF'taki Adalet Bakanlığı ve Antalya Adliyesi standı büyük ilgi gördü. Mimar Sinan Kongre Merkezinde düzenlenen fuarda Antalya Adliyesi olarak kurulan stantta adli unvanlarla ilgili tanıtım ve bilgilendirmede bulunuldu. Adalet Bakanlığı'na bağlı meslek grupları hakkında fuarda görevli olan cumhuriyet savcıları, hakimler, hakim ve savcı adayları, yazı işleri müdürleri, zabıt katipleri, mübaşirler, icra müdürleri sosyal hizmet uzmanları, bilgi işlem çalışanları ve infaz koruma memurları adliye standında yer aldı. Adliye standını ziyaret eden öğrencilere mesleki bilgilendirmeler ve tanıtımlar yapılarak iş yurdu kurumlarda üretilen ürünler tanıtıldı. Ziyarette öğrencilere adalet ve hukuk sistemi anlatılırken gençlerin merak ettiği sorular cevaplandı.

'ÖĞRENCİLERLE BİRLİKTE OLMAKTAN MUTLULUK DUYUYORUM'

GÜNKAF fuar alanında bulunan konferans salonunda düzenlenen programda öğrencilerle bir araya gelen Antalya Cumhuriyet Başsavcısı Yakup Ali Kahveci, Adalet Bakanlığı adına öğrencilerle birlikte olmaktan mutluluk duyduğunu belirtti. Kahveci, yaptıkları çalışmalarla Adalet Bakanlığı teşkilatlarını ve bakanlıktaki kariyer süreçlerini gençlere aktarmaya çalıştıklarını anlattı. Güney Kariyer Fuarı'nın öğrencilerin kariyer farkındalığını artırarak kariyer planlamasına yardımcı olacağını temenni eden Başsavcı Kahveci, “Adalet ve hukuk alanında kariyer yapmayı düşünen birçok genç var ve bu alanda başarılı olmak için adımlarınızı doğru atmaya başlamak önemlidir. Kariyerinizde başarılı olmanın anahtarı, tutku ve azimdir. Adalet ve hukuk alanında çalışmak istiyorsanız, bu alana gerçekten ilgi duymalı ve kendinizi sürekli geliştirmelisiniz. Üniversite eğitiminiz sırasında hukuk derslerine ve ilgili alanlara odaklanarak sağlam bir temel oluşturabilirsiniz. Ayrıca staj ve gönüllü çalışmalarla pratik deneyim kazanmak da önemlidir" dedi.

'KARİYER SİZİN ELİNİZDE'

KEMER'DE KAÇAK YAPIYA TAVİZ YOK KEMER'DE KAÇAK YAPIYA TAVİZ YOK

Adalet ve hukuk alanında kariyer yapmanın toplum için önemli bir hizmet olduğunu belirten Yakup Ali Kahveci, “Mesleğinizde dürüstlük, adalet ve etik değerlere her zaman bağlı kalmanız önemlidir. Sevgili gençler, unutmayın ki kariyeriniz sizin elinizdedir. Tutkuyla çalışın, kendinizi geliştirin ve hedeflerinize ulaşmak için azimle ilerleyin. Adalet Bakanlığımıza bağlı meslek grupları adalet ve hukuk alanında kariyer yapmak isteyenler için önemli bir seçenektir. Hakim, cumhuriyet savcısı, zabıt katibi, mübaşir gibi meslek grupları adalet sisteminin işleyişinde önemli rol oynamaktadır. Burada en önemli amacımız, Adalet Bakanlığımıza bağlı kariyer mesleklerimizi tanıtıp sizlere kariyer planlamanızda yardımcı olabilmektir" diye konuştu.

'ADLİYEMİZİ ZİYARET EDİN, DURUŞMALARI İZLEYİN'

Üniversite öğrencilerinin mezuniyetinden sonra kendilerini birer yargı mensubu olarak aralarında görmekten memnuniyet duyacağını aktaran Yakup Ali Kahveci, “Fakülte dönemi boyunca mutlaka uygulama ile bilgi sahibi olmak üzere adliyemizi ziyaret edin, duruşmaları izleyin. Hukuk fakültelerimizden gelecek bu tür talepleri her zaman karşılamaya hazır olduğumuzu belirtmek isterim. Bu çerçevede, ilimizde düzenlenen Güney Kariyer Fuarı'na katılan ve yoğun emek harcayan tüm herkese ayrı ayrı teşekkür ederim. Kariyer Fuarımızın gençlerimiz ve ülkemiz için faydalı olmasını diliyorum" dedi.

'ADALETİN SAĞLANMASI İÇİN BÜYÜK BİR ÖNEME SAHİP'

Programda konuşan Adalet Komisyonu Başkanı Oğuzhan Yaşar ise “Adalet sistemi herkesin katkısıyla daha güçlü hale gelir. Siz de bu önemli görev için aday olabilir, toplumumuzun adaletine katkı sağlayabilirsiniz. Yargı sistemi, toplumumuzun temel yapı taşlarından biridir ve adaletin sağlanması için büyük bir öneme sahiptir. Sizlerin de bu önemli göreve katkı sağlayacağınıza inanıyor ve kariyer yolculuğunuzda başarılar diliyorum" diye konuştu.

KURGUSAL DURUŞMA YAPILDI

Fuar alanında bulunan bir çalışma salonunda duruşma salonu inşa edilerek, burada Antalya Adliyesinde görevli ağır ceza mahkemesi başkanı, hakimler ve cumhuriyet savcısı tarafından Ağır Ceza Mahkemesi kurgusal duruşması canlandırıldı. Temsili yargılama yapılan duruşmada öğrenciler mesleki tecrübe kazanıp, adalet sistemi hakkında bilgi edindi. Ayrıca katılımcı öğrenciler avukat, sanık ve mağdur rollerini üstlenerek temsili duruşma faaliyetinde yer aldı. Kurgusal duruşma programı sonunda öğrencilere etkinlikte anlatılan hususlara ilişkin bilgi yarışması düzenlenerek, kazanan öğrencilere ödülleri verildi.

KLAVYE YARIŞMASI DÜZENLENDİ

Stant alanında kurulan sistem ile öğrencilere Q ve F seçeneklerinde klavye yarışması düzenlendi. 3 dakikada en fazla kelimeyi yazarak dereceye giren öğrencilere Cumhuriyet Başsavcısı Yakup Ali Kahveci ve Adalet Komisyonu Başkanı Oğuzhan Yaşar tarafından ödülleri verildi.

ELEKTRONİK KELEPÇE TANITIMI YAPILDI

Ceza infaz kurumlarının tanıtımı amacıyla kurulan stantta ise şüpheli, sanık veya hükümlülerin elektronik yöntem ve araçlar ile toplum içinde izlenmesini, gözetim ve denetim altında tutulmasını sağlayan, mağdurun ve toplumun korunmasını destekleyen kararların infaz edilmesinde kullanılan elektronik izleme (kelepçe) hakkında bilgi verildi.

Editör: ADEM AYDIN