2023'TE 1,3 MİLYAR KİŞİ SEYAHAT ETTİ: FRANSA'DAN REKOR, TÜRKİYE DÜNYA BEŞİNCİSİ OLDU 2023'TE 1,3 MİLYAR KİŞİ SEYAHAT ETTİ: FRANSA'DAN REKOR, TÜRKİYE DÜNYA BEŞİNCİSİ OLDU

     HASTA ve Engelliler ile Yakınları Hakları Derneği'ne (HEYAD), Acer ailesinin ALS hastası 4 çocuğunun yaşamını kolaylaştırmak için çalışma başlattı.

HEYAD'a ulaşan Acer ailesinin çocukları Elif (16), Ersin (18), Viyan (23), Vahide (30), doğumlarında normal dışı bir durum yokken, Elif ve Ersin 1 yaşından sonra, Viyan 2 yaşında, Vahide ise 8 yaşından sonra fiziksel engelli durumuna düştü. İlerleyen süreçte konuşma yetilerini yitiren çocuklar büyüdükçe yürüyemez hale gelip tekerlekli sandalyeye mahkum oldu ve bir süre sonra da yatağa bağımlı hale geldi. Şırnak'ta köy koruculuğu yapan baba, çocuklarının durumundan dolayı işe gidemeyince görevden ihraç edildi.

4 yıl önce Şırnak'tan Antalya'ya gelen, akraba evliliği gerçekleştiren Delila ve Ağid Acer çiftinin 7 çocuğundan dördüne, Ankara'daki 8 aylık tedavi sürecinin ardından ALS hastalığı teşhisi konuldu. ALS hastalığı teşhisi konulan çocuklara engelli maaşı da bağlandı. Maddi imkansızlıktan dolayı çocuklarını fizik tedaviye ve özel öğretim kurumlarına gönderemeyen Acer çifti, yetkililerden ve hayırseverlerden kendilerine yardımcı olunmasını istedi.

Çocukların engelli maaşı dışında gelirleri olmadığını belirten anne Delila Acer, "Yemeklerini, banyolarını hepsini ben yaptırıyorum. Yemekleri çiğneyemiyorlar. Önce konuşuyorlardı. Ersin, 'Anne-baba' diyordu. Günden güne kötüye gidiyorlar. Bez ve ilaç masrafları konusunda sıkıntı yaşıyoruz. Dört yıldır ihtiyaçları olan fizik tedaviyi alamıyorlar. Evde bakım yardımı çok etkili olmuyor. Diş sağlıkları kötü fakat özel tekerlekli sandalye eksiği nedeniyle hepsini aynı anda tedaviye götüremiyoruz, mağdur oluyorlar" dedi.

'ÖMRÜM YETENE KADAR ÇOCUKLARIMA BAKACAĞIM'

Çocuklarının bakımından dolayı evde çalışan olmadığını ifade eden Delila Acer, “Oğlum, eşim ve ben ancak bakabiliyoruz. Oğlum da bize yardımcı olduğu için çalışamıyor. Sigortalı bir işe girerse, hasta çocuklarımın maaşını kesiyorlar. Şırnak'tan Antalya'ya geldiğimiz zaman adres değişikliğinden dolayı 3-4 ay maaş kesintisi yaşadık. Çok zor zamanlar geçirdik. Çocuklarımın tedavisinde bize yardımcı olsunlar. Ben başka bir şey istemiyorum. Ben ömrüm yetene kadar çocuklarıma bakacağım. Sadece daha iyi olmalarını istiyorum" diye konuştu.

 Aileye el uzatan HEYAD Başkanı Hüseyin Ayhan, gerekli kurumlarla iletişime geçeceklerini belirterek, "HEYAD olarak aileye hakları konusunda gerekli bilgilendirme çalışmalarını yaptık. Ailenin sosyal hayatı yok denilecek durumda ve eve bağımlılar. Tekerlekli sandalyeleri ve asansör olmayan hiçbir yere gidemiyorlar. Bu vesile ile Antalya'da engelsiz yaşam alanlarını belirleyip restoran, kafe, ören yerleri, sosyal tesislere engelli yaşamına uygunluğuna göre dernek olarak teşekkür belgesi vererek farkındalığı arttıracağız ve kamuoyuyla paylaşacağız" dedi.

Editör: ADEM AYDIN