Antalya Büyükşehir Belediyesi, ‘Hıdırlık Kulesi Çevresi Arkeolojik Kazı ve Seyir Terası Projesi’nin yapımına başladı. Kentinsimgelerinden Hıdırlık Kulesi çevresinde yürütülen arkeolojik kazılarda ortaya çıkarılan antik dönem kalıntıları seyir terasıyla ziyaretçilere sunulacak.

Antalya’nın tarihi simge yapılarından Hıdırlık Kulesi’nin kültürel ve turistik çekim merkezi haline getirmek için Büyükşehir Belediyesi tarafından 2020 yılında Koruma Kurulu kararı doğrultusunda başlatılan arkeolojik kazı çalışmalarında bölgede antik dönem kalıntıları ve yapıları bulunmuştu.Hıdırlık Kulesi çevresinde uzman arkeolog ve ekiplerin titizlikle yürüttüğü kazı çalışmalarıkapsamındakent belleğinde önemli bir yeri olan 96 yıllık buz fabrikasının temel ve duvar kalıntıları, antik hamam kalıntıları, taban mozaikleri ve kale suru kalıntılarıaçığa çıkarılmıştı.

TARİHİ KULE YENİDEN CAZİBE MERKEZİ OLACAK

Gün yüzüne çıkarılan antik dönem kalıntı ve eserlerin ziyaretçilere sunulması amacıyla Antalya Büyükşehir Belediyesitarafından ‘HıdırlıkKulesi Çevresi Arkeolojik Kazı ve Seyir Terası Projesi’ hazırlanarak, yapımına başlandı. Falezler üstündeyeni yapılacak seyir terasıyla Antalyalılar, yerli ve yabancı ziyaretçiler tarihi eserleri Akdeniz manzarası eşliğinde gezebilecek.

CAM YÜZEYLERİN ALTINDA TARİHİ İZLEYECEKLER

Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Dairesi Başkanlığı tarafından yapımına başlanan proje kapsamında ilk olarak mevcut yapıların iyileştirilmesi ve eserlerinkonservasyon çalışmaları yapılıyor. Ekipler, çelik konstrüksiyondöşeme için betonarme ve kuru duvar imalat çalışması gerçekleştiriyor.Seyir terası projesi ile alanda bulunan antik dönem kalıntılar ile diğer yapı kalıntılarının zemin altında kalan kısımlarının yürüyüş yolu kotundan cam yüzeylerle izlenmesi sağlanacak. Ziyaretçilerin eşsiz Akdeniz manzarasını da izlenmesineimkan veren ahşap yürüme yolları da proje de yer alıyor.

ANTALYA BİLİM MERKEZİ’NDE DÜNYA KONUŞULACAK ANTALYA BİLİM MERKEZİ’NDE DÜNYA KONUŞULACAK

Editör: ADEM AYDIN