Herkes için yaşamaya değer bir dünya kurulmasına yol gösteren ‘BM Dünya İnsani Zirvesi’nde, ‘Yardımseveri Güçlendirmek: Zorla Yerinden Edilenler İçin Çözüme Katkı Yaklaşımları’ adlı oturum gerçekleştirildi.

AFAD Başkanı Dr. Fuat Oktay’ın katıldığı yan etkinlik oturumunda AFAD barınma merkezlerinin yönetişim ve demokrasi yaklaşımı dikkat çekti. Kamplarda muhtar seçimleri için oy kullanılması ve incinebilir grupların yönetime katılması yankı uyandırdı.

AFAD’ın kurduğu barınma merkezlerinde, adalet ve hakkaniyetin en temel prensiplerden olması için kamp sakinleri demokratik seçimlerle oy kullanıyor. Demokratik seçimlerin yanı sıra incinebilir gruplar, kurdukları komiteler aracılığıyla kamp yönetimine katılıyor. İhtiyaçların giderilmesi ve sorunların çözülmesi için yetkili merciye direkt ulaşıyor. Başkan Oktay, AFAD’ın bu gayretlerinden şöyle söz ediyor: “Kampların daha etkili yönetilmesi adına kadın ve gençleri, komitelerle yönetime katılmaları için yüreklendiriyoruz.”

Kamplarda Kadın Muhtarlar Sorumluluk Üstleniyor

AFAD’ın kurduğu kamplarda 18 kadın muhtar aktif olarak sorumluluk üstleniyor. Dünya genelindeki kadınların işlerinde yükselmesini önleyen ‘cam tavana’ inat Suriyeli kadın muhtarların sayısı artmaya devam ediyor. AFAD’ın kurduğu kamplarda gerçekleşen bu güzel gelişme ‘toplumsal cinsiyet adaleti’ sağlanmasında Suriyeliler açısından önemli bir kilometre taşı olarak değerlendiriliyor. AFAD Başkanı Oktay, Suriyelilerin seçimle kendilerine yönetici tayin etmeleri hakkında “Kamplardaki seçim mekanizması, Suriyelilere demokrasi deneyimini yaşamaları için bir fırsat sunuyor.” tespitini yaptı. Pek çoğu, Suriye’de özgürce oy kullanamayan ve siyasi hayata gerçek anlamda katılamayan kadınlar, demokrasi, adalet ve hakkaniyetin yanında durmak için Türkiye’de sorumluluk alıyor.