Karadeniz'in en büyük kentsel dönüşümü için Rize Derepazarı Belediyesi ile üstlenici firma Helmann arasında imzalar atıldı.

Helmann'dan yapılan açıklamaya göre, uzun zamandır üzerinde çalışılan ve vatandaşların da yıllardır beklediği projede sona gelindi. 

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının onayının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre, Rize'nin Derepazarı ilçesinde yer alan Eriklimanı Mahallesi'ndeki bazı bölgeler kentsel dönüşüm ve proje geliştirme alanı ilan edildi.

Söz konusu kararın ardından çalışmalarını hızlandıran Derepazarı Belediyesi, gayrimenkul sektörünün öncü şirketleri arasında yer alan ve son dönemde Türkiye'nin önde gelen kentlerinde farklı gayrimenkul projelerine imza atan Helmann ile iş birliğine gitti.

Konut, villa ve iş yerlerinden oluşan ve 1800'e yakın bağımsız bölümün yer aldığı proje için Derepazarı Belediyesi'nde imza töreni düzenlendi. Derepazarı Belediye Başkanı Selim Metin ile Helmann Yönetim Kurulu Başkanı Selman Özgün'ün katıldığı törende, Derepazarı Eriklimanı Mahallesi'nde hayata geçirilecek kentsel dönüşüm projesi için imzalar atıldı.

'YILLARDIR BEKLEDİĞİMİZ VE EMEK VERDİĞİMİZ BİR PROJE'

Derepazarı Belediye Başkanı Selim Metin, törende yaptığı açıklamada, yıllardır hak sahiplerinin ve vatandaşların da beklediği projenin hayata geçmesi için sona yaklaştıklarını belirterek, Eriklimanı'nda adeta yeni bir ilçe kuracaklarını söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki'nin imzasıyla bölgenin resmi olarak dönüşüm ve proje geliştirme alanı ilan edildiğini dile getiren Metin, "Artık top bizde. Biz de anlaşmalarımıza başladık. Bu işi hızlı bir şekilde hayata geçirmek için elimizden geleni yapacağız" dedi.

ANTALYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ  İLÇELERDE KREŞ SAYISINI ARTTIRIYOR ANTALYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ  İLÇELERDE KREŞ SAYISINI ARTTIRIYOR

Helmann Yönetim Kurulu Başkanı Selman Özgün de konut, ticari gayrimenkul ve arsa üretiminde yakaladıkları başarıların ardından kentsel dönüşüm projelerini radarlarına aldıklarını söyledi. Gayrimenkul alanında geliştirdikleri çevreci ve kaliteli projelerle yerli ve yabancı yatırımcılardan yoğun ilgi gördüklerini dile getiren Özgün, şu ifadeleri kullandı: "Bugün imzalarını attığımız projeden önce yine kentsel dönüşüm konusunda hak sahiplerinden bizzat talep aldık. Ancak projeler bize uygun olmadığı için kabul etmedik. Almanya'da bu alanda bir projemiz devam ediyor. Derepazarı Belediyemizin Eriklimanı Mahallesi'ndeki alanı ise başlı başına bir kentsel dönüşüm projesi olarak ilgimizi çekti. Daha önceki projelerimizde yakaladığımız başarımızı ve sektörün çok üzerinde olan memnuniyet oranını burada artırarak sürdürmeyi hedefliyoruz."

1662 ADET KONUT YAPILACAK

Tam 30 yıldır hayal edilen bir projeye imza atmaktan dolayı gurur duyduklarını vurgulayan Özgün, şu bilgileri verdi: "Proje kapsamında 1662'si konut olmak üzere toplamda 1800'e yakın bağımsız bölüm inşa edeceğiz. 4 farklı adada 1+1'den 3+1'e kadar farklı büyüklüklerdeki konutlar ile villa ve ticari ünitelerden oluşan projemizin toplam 147 bin 210 metrekare inşaat alanı bulunuyor. Farklı etaplar halinde gerçekleştirilecek projenin inşaatına kısa sürede başlamak istiyoruz. Bu kapsamda belediyemizden hak sahipleri ile son anlaşmalarını tamamlamasını bekliyoruz. Anlaşmaların tamamlanması, hak sahipleri ile sürecin eksiksiz yürütülmesinin ardından proje uygulamaya geçecektir. Maddi değeri çok yüksek bu projemiz Karadeniz Bölgesi'nin en büyük kentsel dönüşüm projesi. Türkiye'de de sayılı projeler arasında yer alıyor. Alnımızın akıyla bu projeyi hayata geçireceğimize ve burada başarılı olacağımıza inanıyorum."

Editör: ADEM AYDIN