Kaş Kırsalında Yöresel Ürünler Turizmle Buluşuyor projesi çalışmalarında sona doğru

    Antalya’nın Kaş ilçesinde yürütülen Kaş Kırsalında Yöresel Ürünler Turizmle Buluşuyor projesi çalışmaları devam ediyor.

Kaş Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, proje çalışmalarının fiziki gerçekleşme oranı yüzde 75’e ulaştı. 

Projeyle ilçe kırsal kültürünün ekoturizm ürünü olarak kurgulanması, yöresel değerlerin bölge halkı için gelir kapısı ve istihdam unsuruna dönüştürülmesi hedefleniyor.

Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) tarafından yürütülen Kaş Belediye Başkanlığı sahipliğinde planlanan proje kapsamında Yöresel Ürün Pazar Yeri Teşhir Alanı kurulacağı belirtildi.

Bu çerçevede ilçedeki yerel üreticilerin kırsala özgü Barak Kilimi, Gömbe Tarhanası, Margaz Üzümü, İslamlar Tahini ve Kaş Zeytinyağı Sabunu gibi ürünleri tüketiciyle buluşturulacak.

MANAVGAT'TA BİLİM SÖYLEŞİLERİ  MANAVGAT'TA BİLİM SÖYLEŞİLERİ 

Kaş Belediyesinin Kalkan Mahallesi’nde yöresel ürünlerin tanıtılması ve satışının yapılması amacıyla yapımını üstlendiği bina için işlevlendirme ve tadilat projesi hazırlandı.

Proje kapsamında Aile Sağlığı Merkezi yakınındaki 1428 metrekare alanda 93 metrekarelik iki katlı binanın, Kooperatif Merkezi ve 155 metrekarelik zemin oturumuna sahip tek katlı binanın ise Barak Kilimi ve Yöresel Ürünler Satış Reyonları olarak tadilatı yapılacak.

Kooperatif biriminde, bekleme salonu, personel odası, muhasebe odası, toplantı odası, yönetim odası, çay ocağı ve iki ıslak hacim birimi, yaklaşık 25 metrekarelik 6 dükkan olarak işlevlendirilen binada ise Barak Kilimi ve Yöresel Ürünler Satış reyonları yer alacak.

Çevre projesi kapsamında yaklaşık 960 metrekarelik alanda zemin yenilemesi ve mevcut duvarların tadilatı yapılacak.