KAŞ’TA YAYA GECİTLERİŞ BOYANDI KAŞ’TA YAYA GECİTLERİŞ BOYANDI

    Kaş ilçesindeki tarihi binada, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri kapsamında aşçılık okulu öğrencileri tarafından 19 metrelik erişte hamuru açıldı.
   Antalya'nın Kaş ilçesinde, aşçılık okuluna dönüştürülen tarihi binada 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kapsamında 19 aşçılık okulu öğrencileri tarafından 19 metrelik erişte hamuru açıldı. Kaş İlçesinin Kalkan Mahallesi'nde 1930'da yapımına başlanan tarihi bina uzun yıllar hizmet verdikten sonra 2017'de restore edilerek, Aşçılık Okuluna (GP Cooking School) dönüştürüldü. Özellikle İngilizlere Türk yemeklerinin öğretildiği Hüseyin ve Hatice Kayır'ın okulunda, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla program gerçekleştirildi. Kalkan Mahallesi'ndeki Mustafa Kocakaya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinden 19 öğrencinin katılımıyla 19 metrelik erişte hamuru açıldı. Pişirilen erişte, öğrencilere ikram edildi. Ayrıca, undan ay yıldız simgesi yapılarak yanına 19 Mayıs yazıldı.
   Kaş Yörük Türkmen Derneği Başkanı ve GastroAntalya'da çalışan Hüseyin Kayır yaptığı konuşmada;" Sevgili dostlarım Yüce önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün izinde, aziz milletimizin kadim kültürünü 7 den 77 ye tanıtmak için verdiğimiz çabanın 19. Yılında , 19 Mayıs için, 19 gencimiz ile 19 metre makarna hamuru açtık. Dünya rekoru olan 160 metre için kısa, bölgemiz için büyük bir adım. Gençlerimize gastronomiyi sevdirmek adına yapmış olduğumuz bu sosyal sorumluluk projemize destek veren M. Kocakaya lisesi öğrencilerine ve tüm öğretmenlerimize yürekten teşekkür ediyorum."Dedi.

Editör: ADEM AYDIN