CHP’Lİ ARI; KAŞ’TA YAŞANAN ELEKTİRK KESİNTİLERİNİ VE CK AKDENİZ ELEKTRİK HAKKINDAKİ İDDİALARI TBMM GÜNDEMİNE TAŞIDI.

   Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi CHP Antalya Milletvekili Av. Cavit ARI; son yıllarda Antalya Kaş’ta CK Akdeniz Elektrik sorumluluğunda olan bölgede yaşanan elektrik kesintileri ve kısıtlamalarıyla beraber şirketle ilgili dile getirilen iddiaları Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar’a verdiği soru önergesiyle TBMM gündemine taşıdı.

HER GÜN ELEKTRİK KESİNTİLERİ YAŞANIYOR İDDİASI

Av. Cavit ARI; TBMM’ye verdiği soru önergesinde; “Kaş ilçemizin bugün itibarıyla nüfusu 85 bin civarındadır. Bu nüfus yaz aylarında turizm nedeni ile 300 bini geçmektedir.

İlçede CK Akdeniz Elektrik Antalya Kaş Kalkan İşletme Şefliğine bağlı olarak sorumluluk alanında 24 - 25 mahalle bulunmaktadır ve bu mahallelerin % 70 kırsal ve dağınık bölgededir. 

Bu turizm bölgemiz de iddia edildiği üzere özellikle altyapı eksikliğinden kaynaklıçok sık elektrik kesintileri yaşanmakta ve bu kesintiler bazen gün boyu sürmektedir” Dedi.

ŞEBEKE VE TRAFOLAR YETERSİZ İDDİASI

Av. Cavit Arı önergesinde; “Yaz aylarında turizm nedeni ile aşırı yüklenme ve şebeke yetersizliğinden dolayı trafolar ihtiyacı karşılayamamaktadır.  Birçok yerde mahallelere dikilen ahşap direklerin birçoğunun çürümüş vaziyette olduğu, mevcutta bulunan trafoların ise patladığı ve yandığı iddia edilmektedir. 

Kış döneminde ise bölgede yağmurun, rüzgârınetkisi bir tarafa, şebekelerin bakımsızlığından ve yetersizliğinden dolayı elektrik kesintisi çok yaşanmakta olduğu” iddiasını dile getirdi.

Av. Cavit Arı; “Bu bölgede turizm ve tarım bölgesidir. Kış aylarında ayrıca birçok serada fanlı sobalar kullanılmaktadır. Çiftçilerimiz, kış aylarında yaşanan soğuk ve don olayıyla beraber yağmurdan dolayı mağdur olmaktadır” dedi.

DENEYİMLİ PERSONEL YETERSİZLİĞİ VE ÜCRET SORUNU

Av. Cavit Arı; “Bölgede birçok sorun yaşanırken, bununla beraber ayrıca personel sıkıntısı da yaşandığı iddia edilmektedir. Bir önceki yıllarda gece ve gündüz ekiplerine ilave olarak, sokak aydınlatma ekiplerinin de bulunduğu ancak bugün gelinen süreçte ise altyapıyı ve çevreyi bilen deneyimli personelin ücret yetersizliğinden dolayıiş bıraktığı, çevre illerden takviye olarak getirilen personelin ise altyapıyı ve çevreyi tanımadığı için yetersiz kaldığı ifade edilmektedir” diyerekEnerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar’a; 

1-            Bölgede meydana gelen elektrik kısıtlamaları ve kesintileri için çözüm bulabilmek için altyapı çalışmaları gerekmektedir. Bu konuda ki iddialaraçözüm olabilmek için gerekli girişimlerde bulunup, inceleme ve çalışma başlatacak mısınız?” diye sordu.

KAŞ KREŞ VE GÜNDÜZ BAKIMEVİ ÇOCUKLARDAN RENKLİ GÖSTERİLER KAŞ KREŞ VE GÜNDÜZ BAKIMEVİ ÇOCUKLARDAN RENKLİ GÖSTERİLER

Editör: ADEM AYDIN