KEÇİLERDEN ÖZÜR DİLEYİN..!

   Uzman Zooteknist Ziraat Mühendisi Özgün Sözüer, ormanları korumak adına yıllardır uygulanan keçi yasağının, faydadan çok zarar getirdiğini, son zamanlarda aslında doğaya ve ormana faydalı olduğu anlaşılan keçilerden özür dilenmesi gerektiğini ifade etti.

   Sözüer, kültürel çalışmalarıyla tanınan Karatay Çalışma Grubu’nun davetlisi olarak geldiği Antalya’da “Akdeniz Havzasında Keçi Orman İlişkisi” başlıklı bir sunum gerçekleştirdi. Kaleiçi’nde, çok sayıda ilgili tarafından takip edilen sunumda, keçinin bir orman zararlısı olarak algılandığı geleneksel yaklaşıma bilimsel verilerle karşı çıkan Sözüer,

GÜSAD'DA YENİ DÖNEM GÜSAD'DA YENİ DÖNEM

KEÇİ BİR ORMAN ÜRÜNÜDÜR

 “Fakültelerde ne yazık ki uzun süre ormancılıkla keçi besiciliğinin bir arada yapılamayacağı öğretilmiştir. Keçicilik bitirilmeye çalışıldı. Bakanlık nezdinde de bir eylem planı oluşturularak Anadolu halkı adeta acımasız yaptırımlara maruz bırakıldı. Hâlbuki keçi aslında bir orman ürünüdür. Ne mutlu ki son günlerde keçilerin hak ettiği değere kavuşmaya başladığını görüyoruz” diye konuştu.

YÖRÜK KÜLTÜRÜMÜZDE TEKE VAR

Artık keçilerin orman yangınlarıyla mücadelede etkin bir rol oynadığını, bu gelişmeyi sevinçle karşılandığını belirten Sözüer,  “Bu coğrafyada insan yokken yaban keçileri vardı. Bizim de bir yörük kültürümüz var, yöremizin adı Teke yöresi. Türkülerimize “Teke Zortlatması” deriz. Bu kültürde kızana gelmiş tekenin çıkardığı sesler ve o tekelerin ayak hareketlerinden esinlenilmiştir. Yıllar yılı aslında ormanlara keçiler değil, çobanlar zarar vermiştir. Yani insan, kendi eliyle kendi doğasını bozmuştur. Çobanlar ağaç kesmiş, suç keçilere atılmıştır. Teke Yöresi kültürünün de Anadolu kültürünün de önemli bir parçasıdır keçiler. Keçiler atalarımızın mirasıdır. Bu varlıklara sevgiyle bakan ecdadımız gibi bizler de sevgiyle bakmalıyız ve onlardan özür dilemeliyiz” dedi.

Editör: ADEM AYDIN