Antalya'nın Kemer ilçesinde engellilerin ulaşımının sorunsuz sağlanması için bu konuda ruhsat alan toplu taşıma aracı sahiplerinin ve ilgili amirliklerin katılımıyla Kemer Kaymakamlığı önderliğinde toplantı düzenlendi. Kaymakam Ahmet Solmaz, engellilerin ücretsiz seyahatleri kapsamında gelir desteği alan tüm engelli minibüslerinin 1 Ocak itibarıyla denetleneceğini, eksiklikleri bulunanlar hakkında işlem başlatılacağını söyledi.

Kemer'de engelli vatandaşların erişimi ve yaşam kalitelerini yükseltmek amacıyla Kemer Kaymakamlığı himayesinde kurulan Kemer Engellilerin Erişimi ve Yaşam Kalitesini Yükseltici Tedbirler Komisyonu tarafından 'Engelli Vatandaşlarımızın Ulaşımlarının Engelsiz Sağlanması Toplantısı' düzenlendi. Toplantıya Kaymakam Ahmet Solmaz, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Ömer Seyhan, İlçe Emniyet Müdürü Harun Mere, İlçe Milli Eğitim Müdürü Semra Bekar, İlçe Sağlık Müdürü Ceren Avanos İnce, İlçe Halk Eğitim Müdürü Fedai Yaman, emniyet ve jandarma görevlileri, öğretmenler, Özel Umut Su Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi yöneticileri, Kemer Ulaştırma Hizmetleri Esnaf Odası Başkanı Mustafa Tıraş ve engelli vatandaşların ücretsiz seyahatleri kapsamında gelir desteği alan minibüsü sahipleri katıldı.

'1 OCAK 2024 TARİHİ İLE UYGULAMA YAPILACAK'

Toplantı saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Toplantıda konuşan ve geçen haziran ayında düzenlenen toplantıda alınan kararları anlatan Kaymakam Ahmet Solmaz, engelli vatandaşlar için ücretsiz seyahat kapsamında gelir desteği alan araçların buna göre düzenlenmesi, minibüslerin dış, ön ve arkalarında görünür şekilde tekerlekli sandalye logosunun bulunması, toplu taşıma aracı ile kimlerin ücretsiz ulaşımlarının sağlanacağının yazılması yönünde çalışma yürütüldüğü ve bu konunun UKOME Genel Kurulu'nda görüşülmesi için başvuru yapıldığını belirtti. Fakat ilçede halihazırda minibüslerin birçoğunda engellilerle uygun düzenleme yapmadığını ve bununla ilgili olarak İlçe Emniyet Müdürlüğü ve İlçe Jandarma Komutanlığı ekiplerinin 1 Ocak 2024 tarihi ile uygulama yapacağını kaydeden Kaymakam Solmaz, bu tarihe kadar engelli ruhsatı bulunan araçların düzenlemelerini tamamlamaları gerektiğini vurguladı.

Kemer Ulaştırma Hizmetleri Esnaf Odası Başkanı Mustafa Tıraş, daha önce yapılan uyarılarla ilgili olarak engelli ruhsatı bulunan minibüs sahiplerine gerekli bilgilendirmenin yapıldığını ve kısa sürede tüm eksiklerin tamamlanacağını belirtti. Ayrıca Kemer'e gelen yerli ve yabancı herkesin ilk muhataplarının şehir içi minibüsleri olduğunu aktaran Tıraş, bu işi yapan üyelerinin daha dikkatli olmaları için sürekli çalışmalar yaptıklarını söyledi.

Toplantıda son olarak trafikte sürücülerin nasıl davranmaları ve nelere dikkat etmeleri konularında eğitimler verildi.

ANTALYA’DA 23 NİSAN COŞKUSU BAŞLADI ANTALYA’DA 23 NİSAN COŞKUSU BAŞLADI

KEMER'DE 75 ARACIN ENGELLİLERİ TAŞIMA RUHSATI VAR

Toplantının ardından konuşan Kaymakam Ahmet Solmaz, şunları söyledi: "3 Aralık Dünya Engelliler Günü münasebetiyle engelli vatandaşlarımızla bir araya geldiğimiz zaman bizden herhangi bir taleplerinin olup olmadığını sorduğumuzda özellikle şehir içi toplu taşıma araçlarında karşılaştıkları zorluklardan bahsettiler. Bu noktada kendilerine tahsis edilmiş olan ruhsatlı araçları takip edemediklerini hangi araçların kendilerine tahsis edildiği, plakalarını bilmediklerini ve bu noktada da araçların birbirinden ayrıştırılması konusunda da herhangi bir simgesel belirtici amblemlerin bulunmadığı noktasında bize bir serzenişte bulundular. Biz de bunun akabinde ilgili derneklerimiz ve şoförler odamızla bir toplantı düzenledik bugün. Kemer ilçemizde 300'e yakın toplu taşıma aracımız var. Bunlardan da yaklaşık 75 aracımızın engelli vatandaşlarımızı taşıma adına ruhsatları bulunmakta. Devletimiz bu noktada engelli vatandaşlarımızın hayatlarını kolaylaştırmak adına belli bir bütçeyi bu anlamda kullanmakta. Toplu taşımada engelli ruhsatı olanlara da belli bir ödeme de yapmakta ama buna rağmen vatandaşlarımızın hizmeti rahat bir şekilde ve etkin bir şekilde alamamasının karşılığı bizim de bunun denetimini yapmamız gerekiyordu. Gerekli tedbirlerin alınması hususu ve bu noktada da asayiş güçlerimizin özellikle 1 Ocak 2024 tarihinden itibaren gerekli denetimleri daha hassas bir şekilde yapabileceğimizi paydaşlarımıza bildirdik. Güzel ve verimli bir toplantı oldu. Paydaşlarımız da bu konuda kendi üzerlerine düşen konulara hassasiyetle yaklaşacaklarını beyan ettiler. 1 Ocak 2024 tarihinden itibaren biz bu süreci daha yakinen takip edeceğiz. Çünkü engellilik durumunu insanların kendilerine hayatlarını daha da zorlaştıracak duruma getirmemek lazım. Bizler onları farklı insanlar olarak algılamıyoruz. Tamamen temel haklarını daha iyi kullanabilmeleri için uygun ortamlar hazırlamak zorundayız. Bu görevi de yerine getirmek için idari olarak gereken işlemleri zamanında ve etkin olarak yapacağımızı paydaşlarımıza bildirdik."

Editör: ADEM AYDIN