Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu, ilçenin ilk kültür evi olma özelliği taşıyacak olan Kemer Belediyesi Kültür Evi'nde çalışmaları yerinde inceledi.

ARITMA SUYU KURAK OVAYA CAN VERDİ ARITMA SUYU KURAK OVAYA CAN VERDİ

Başkan Topaloğlu'na, Kemer Belediye Başkan Yardımcıları Emin Gül ile Baki Yalın, Kemer Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Mehmet Derya Baytekin ve Kemer'in yerel tarihçisi Ramazan Kar eşlik etti. Belediye Başkanı Topaloğlu ve beraberindekiler, projeyi yapan firma yetkililerinden ve elinde bulunan birçok değerli eseri Kültür Evi'ne bağışlayacak olana tarihçi Ramazan Kar'dan bilgi aldı. 

Başkan Topaloğlu, 1968 yılında jandarma karakolu olarak yapılan binanın artık Kültür Evi'ne dönüştürüldüğünü belirterek, "Çalışmalarımız tamamlanmak üzere. Kemer'in yerel tarihçisi Ramazan Kar buranın sorumlusu olacak. Ramazan Kar'ın elinde bulunan çok değerli materyaller var. Bu materyalleri buraya yerleştirecekler. Kültür Evi'nin turistlerin çok fazla ziyaret ettiği Liman Caddesi üzerinde bulunması da turizme büyük katkı sağlayacak" dedi. 

Yerel tarihçi Ramazan Kar da Kemer Belediyesi Kültür Evi'nin ilçenin kent belleği ve kültür merkezi olacağını ifade ederek, "Kemerliler burada ortak miras değerlerini saklayacak ve sergileyecek. Amacımız çocuklarımızın bilmediklerini burada öğrenmelerini sağlamak ve memleketimizin kültürünü, sanatını ve yaşam şeklini Kemer'e gelen misafirlere anlatmak" diye konuştu. 

Kemer'in ortak mirasını korumak ve canlandırmak amacıyla yapımına başlanılan ve son hızıyla devam eden Kemer Belediyesi Kültür Evi'nde, Kemer yöresinde halkın kullandığı ev eşyaları, tarım aletleri, eski yaşantılara ait objeler, eski fotoğraflar ve birçok tarihi belge sergilenecek. Liman Caddesi 85 ada 18 parselde yer alan binanın önemli bir turizm lokasyonunda bulunması dolayısıyla Kültür Evi'ne çevrilmesinden sonra yerli ve yabancı misafirlerin de ilgisini çekeceği ve Kemer'in tanıtımına büyük katkı sağlayacağı belirtildi. Kültür Evi'nde aynı zamanda Osmanlı dönemine ait eski nüfus sayım örnekleri ve Mustafa Kemal Atatürk'ün Kemer bölgesi ile ilgili olarak 1932- 1933 yıllarında çıkardığı kararnamenin de sergileneceği belirtildi.

Editör: ADEM AYDIN