Antalya’nın Kumluca ilçesinde 70 yıldır genetiğiyle oynanmadan  kadınbudu karpuzu yetiştiriliyor.

Kumluca’ya bağlı Karacaören Mahallesi’nde oturan Nejdet Ovalı, yıllardır kadınbudu karpuzu yetiştiriyor.

ABDAL MUSA ANMA ETKİNLİKLERİ 21 HAZİRAN CUMA GÜNÜ (BUGÜN) BAŞLIYOR ABDAL MUSA ANMA ETKİNLİKLERİ 21 HAZİRAN CUMA GÜNÜ (BUGÜN) BAŞLIYOR

Dedesinin başladığı ve kendisiyle birlikte yaklaşık 70 yıldır ailesinin yetiştirdiği kadınbudu karpuzunun genetiğinin bugüne kadar değiştirilmediğini söyleyen Nejdet Ovalı, "Ben bu karpuzu tarlamda yetiştiriyorum. Bu tohum 70 yıllık dedemden kalmadır. Hiçbir şekilde genetiğiyle oynanmamış, yerli bir tohumdur. Atadan kalma mükemmel bir lezzeti var" dedi.

Kadınbudu karpuzunun tadına bakıp da almayan olmadığını aktaran Nejdet Ovalı, "Bu karpuz sadece Kumluca’da yetişiyor. 55 yaşındayım, bu karpuzla büyüdüm. Müşteri gördüğü zaman kabak zannediyor. Kesip de ikram edince almayan yok. Tattıktan sonra mümkün değil almaması" diye konuştu.

Kumluca Ziraat Odası Başkanı Hidayet Kökçe de "1940’lı yıllardan bugüne gelen ‘kadınbudu’ dediğimiz karpuzun hiçbir geniyle oynanmamış, kimyasıyla oynanmamıştır. Dışarıdan bakıldığında kabak gibi ama içi kıpkırmızıdır. Çok az bulunan bir karpuzdur" dedi.     

Editör: ADEM AYDIN