Kumluca Müftülüğü öncülüğünde ve Kumluca Ahlak Medeniyet Eğitim Derneği (KAMED) tarafından yaptırılacak olan Kız Yatılı Hafızlık 4-6 Yaş Kuran Kursu binasının temeli törenle atıldı.

Merkez Mahallesi Kırcami yerleşkesi içinde gerçekleştirilen temel atma törenine Vali Hulusi Şahin, Kaymakam Tekin Erdemir, Belediye Başkanı Mesut Avcıoğlu, daire amirleri, siyasi parti temsilcileri, belediye meclis üyeleri, STK temsilcileri, mahalle muhtarları ve vatandaşlar katıldı. İstiklal Marşı'nın ardından Kuran-ı Kerim tilaveti yapıldı.

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ YOLLARI GÜVENLİ HALE GETİRİYOR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ YOLLARI GÜVENLİ HALE GETİRİYOR

Vali Hulusi Şahin, "Bugün burada iki kıymetli eserin bir arada olduğu bir tesisin temelini atacağız. 4-6 yaş yani ana sınıfı yapılacak. Milli Eğitim ve Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Türkiye genelinde gerçekleştirilen bu tür projeler var. Bunun aynı örneğini burada görüyoruz. 4-6 yaş Kuran kursu okul öncesi eğitim oluyor. Çocuklarımız burada okula hazırlanıyor. Hafızlık ise bir geleneğin bir zincirin halkasıdır. Ashab-ı Suffa'dan günümüze kadar Kuran-ı Kerim'in bozulmadan günümüze kadar gelmesi hafızlarımız tarafından sağlanmıştır. Günümüzde bu dijital imkanlarla sağlanabiliyor. Hafızlık Kuran'ı ezberlemekle oluyor. Hafızlık eğitimi zekayı geliştiren bir uygulamadır. Bir şehirde hafızlık eğitimi varsa o şehrin gurur kaynağıdır. İnşallah en kısa zamanda yapımı tamamlanır ve binayı hep birlikte hizmete açarız" dedi.

Kaymakam Tekin Erdemir, "Arkadaşlar kız hafızlık yatılı Kuran kursu yapmak istedi. Hep birlikte bu hayırlı işi yapmak için yola çıktık. 'Kumluca halkı bu hayırlı işe sahip çıkar, yalnız bırakmaz' dedik. 35 milyon TL bağış vaadi var. Önümüzdeki günlerde bağışlar ve 60 milyon bütçenin tamamı toplanır ve 1 yıl içinde tamamlanır" diye konuştu.

İl Müftüsü Nazif Fethi Yalçınkaya, "Evlatlarımız tertemiz bir fıtrat üzerine yaratılmıştır. Biz de evlatlarımızı tertemiz bir fıtrat üzerine yaşayabilmeleri için eğitim veriyoruz. Kumluca'da erkek yatılı hafızlık Kuran kursumuz vardı. Şimdi kız yatılı hafızlık Kuran kursumuzun temelini atıyoruz" dedi.

KAMED Başkanı Muhammed Emin Emre de yapılacak tesis hakkında bilgi verdi. Emre, şunları söyledi:

"Binamız 4- 6 yaş 100 kişilik yatılı kız hafızlık kapasitesine sahiptir. Bodrum katın tamamı spor salonu olarak işlev görecektir. Zemin kat idare toplantı salonu ve kütüphaneden oluşmaktadır. Birinci kat 5 sınıflı 4-6 yaş Kuran kursu olacaktır. 2. kat hafızlık eğitiminin yapılacağı sınıflar ve iki mescitten oluşacaktır. 3 ve 4. katlar yatakhane. Son kat yemekhane olarak hizmet verecektir. Amacımız evladının hafız olmasını isteyen velilerimizin çocuklarını 4- 6 yaşta tespit edip, bu binada açacağımız kursumuzda eğitimlerini devam ettirdikten sonra beşinci sınıfta hafızlığa hazır şekilde başlamasını sağlamak. Bu şekilde 6. sınıfın sonunda çocuklarımızın hafızlığını tamamlamasını hedefliyoruz. 53 gün içinde toplam 30 milyon TL bağış vaadedildi. 4 milyon TL geldi. Bu bağışları temel atmak için kullanıyoruz. 5 kattan oluşacak binamızın tam maliyet 60 milyon TL'yi bulacak. 5 katlı olacak."

Konuşmaların ardından temel atmak için protokol tarafından harç butonuna basıldı. 

Editör: ADEM AYDIN