Antalya'nın Kumluca ilçesinde bu yıl 25'incisi düzenlenen Geleneksel Kumluca Tarım ve Seracılık Festivali kapsamında 'Yörük Göçü' etkinliği, yoğun katılımla gerçekleştirildi.

Gödene Caddesi'nden başlayıp Orhan Okulu Caddesi'ndeki Yörük Obalarına gelen Yörük göçü etkinliğine Kumluca Kaymakamı Tekin Erdemir, Kumluca Belediye Başkanı Mesut Avcıoğlu, Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu, Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, siyasi parti ilçe temsilcileri, STK temsilcileri, daire amirleri, mahalle muhtarları ve vatandaşlar katıldı.

TÜM KUMLUCA HALKI SOKAĞA DÖKÜLDÜ

İlçeye bağlı Bağlık Mahallesi Gödene caddesinden başlayıp Adnan Menderes Bulvarını takip ederek Narenciye Mahallesindeki Orhan Okulu caddesinde son bulan kortej yaklaşık 2 saat sürdü. Renkli görüntülere sahne olan festivalde Yörük göçü etkinliğinde 41 mahalleden 38'i yer aldı. 38 mahallenin yanı sıra Kumluca Ziraat Odası ve Kumluca Meslek Yüksek Okulu'da katılım gösterdi. Kumluca'da yaşayan ve hiçbir ücret talep etmeden tamamen gönüllülük esasıyla etkinliğe katkı koyan vatandaşlar, at, eşek, deve ve köpekleriyle kortej yürüyüşü yaptı. Yörüklerin yaşayış tarzlarını, günlük hayatta kullandıkları araç gereçleri, ulaşım şekillerini ve yemek kültürlerini canlandırdı. Yörük göçü kortejini izlemek isteyen vatandaşlar ise saatler önceden kaldırım ve refüjlerde yerlerini alarak heyecanla kortejin geçmesini bekledi.

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ YOLLARI GÜVENLİ HALE GETİRİYOR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ YOLLARI GÜVENLİ HALE GETİRİYOR

Kumluca Belediye Başkanı Mesut Avcıoğlu, "25.Tarım ve Seracılık Festivalimizin startını Yörük göçümüzle verdik. Yörük kültürümüzü yaşatmak ve gelecek nesillerimize aktarmak amacıyla etkinliğimizi düzenliyoruz. Konserlerimiz ve yağlı pehlivan güreşlerimizle güzel bir festival ortamı yaşıyoruz" dedi.

Festivale katılan Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, "Güzel bir günde Kumluca'dayız. Festivalimize katılmak için buradayız. Kumlucamız Türkiye'nin önemli bir noktası. Devraldığımız değerleri ve geleneklerimizi yarına taşımak adına birlikteyiz. Festivalimize emek veren herkese çok teşekkür ediyorum" dedi.

Kumluca Kaymakamı Tekin Erdemir, " Yörük göçü bölgemiz için önemli bir etkinlik. Vatandaşlarımız, baharın ve yazın müjdecisi olarak görüyor. Yıllar öncesinde insanlarımız ovalardan dağlara göçtü. Bugün hayvanlarını götürdüğü ve orada kaldığı bir günün başlangıcı. Bütün mahallelerimizin katılımıyla bugünü coşkuyla kutlayacağız" dedi.

Editör: ADEM AYDIN