ANTALYA İÇİN KURAKLIK ALARMI ANTALYA İÇİN KURAKLIK ALARMI

   70 Başpehlivanın katıldığı Kumluca Güreşlerinin Başpehlivanı Fatih Atlı oldu

   Kumluca Belediyesi tarafından bu yıl 25'    incisi düzenlenen Tarım ve Seracılık Festivali kapsamında gerçekleştirilen yağlı pehlivan güreşlerinde finalde Enes Doğan'ı yenen Fatih Atlı Başpehlivan oldu. Kumluca'nın Kasap Çayırı Er Meydanında düzenlenen yağlı pehlivan güreşlerinde 70'si başpehlivan olmak üzere değişik boylarda 1238 pehlivan güreş tuttu. Güreşleri Kumluca Kaymakamı Tekin Erdemir, Geleneksel Yağlı Pehlivan Güreşleri Federasyonu Başkanı İbrahim Türkiş, Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, Kırkpınar Güreşleri Güreş Ağası Seyfettin Selim, Kumluca, Elmalı ve Demre Belediye Başkanları, siyasi parti ilçe başkanları, belediye meclis üyeleri, STK temsilcileri, mahalle muhtarları ve yaklaşık 7 Bin güreş sever izledi.

Kasap Çayırı Er Meydanında yapılan Güreşler günün erken saatlerinde başlamasına rağmen güreşen pehlivan sayısının çok olmasından dolayı gece saat 23:30'da sona erdi.

Açık arttırma usulü ile yapılan ağalık yarışmasında 3 Milyon 7 Bin TL veren Sebze ve Meyve Komisyonculuğu yapan Ercan Sabur güreş ağası oldu.

Güreşte konuşma yapan Kumluca Yağlı pehlivan Güreşleri Tertip Komitesi Başkanı ve Kumluca Belediye Başkanı mesut Avcıoğlu yaptığı konuşmada; “ 25. Tarım ve Seracılık Festivali için yağlı pehlivan güreşlerimizi düzenliyoruz. Yağlı Pehlivan Güreşlerimizin bizim Türk tarihinin Türk kültürünün Türk geleneklerinin en önemli unsurlarındandır. Bu yüzden de Dünya Kültür Mirasının içinde yerini almıştır. Kendi içinde özelliği, güzelliği ve kuralları olan bir spor dalıdır. Kumluca güreşlerinin sezonun ilk güreşi olmasından dolayı pehlivanlarımız yıl içinde yaptığı çalışmaların sonuçlarını bu güreşlerde ortaya koymaktadır. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.      

 Minik 1 Boyda Turgut Tuğra Arı, Minik 2 Boyda Yusuf Ziya Ataçaoğlu, Teşvik 1 Boyda Orah Ceylan, Teşvik 2 Boyda Anıl Efe, Tozkoparan Boyunda Selim Madsar, Ayak Boyunda Ferhat Duman, Deste Küçük Boyunda Ebul Faruk Çakır, Deste Orta Boyda Caner Arslan, Deste Büyük Boyda Mikrail Bilen, Küçük Orta Küçük Boyda Yusuf İslam Taş, Küçük Orta Büyük Boyda Enes Özbek, Büyük Orta Boyunda İhsan Derin, Başaltı Boyunda Erkan Taş, Başpehlivanlık Biyunda Fatih Atlı birinci, Enes Doğan ikinci, Yusuf Can Zeybek ve Cengizhan Şimşek üçüncü ise üçüncülüğü paylaştı.

Finalde Başpehlivan Enes Doğan’ı yenen ve Kumluca Yağlı Pehlivan Güreşleri Başpehlivanı olan Fatih Atlı yaptığı konuşmada; “Sabahın erken saatlerinden beri aç susuz güreşlerle mücadele etmeye çalışıyoruz. Bugün bu güreşlerde birincilik nasip oldu. Bize her zaman maddi manevi yanımızda olan Manavgat Belediye Başkanımız Niyazi Nefi Karaya çok teşekkür ediyorum. Bu madalya ve kemeri tüm Manavgat halkına ve başkanımıza hediye ediyorum. İnşallah bu başarının darısı Kırkpınar’a olur. Kırkpınarda altın kemeri alıp Manavgat’a getirmek istiyorum” dedi.

Editör: ADEM AYDIN