Antalya'nın Kumluca ilçesinde Halk Eğitim Merkezi (HEM) ve TOBB Anaokulu'nun temeli törenle atıldı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN ANTALYA ŞEHİR HASTANESİNİ AÇTI CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN ANTALYA ŞEHİR HASTANESİNİ AÇTI

Kumluca'da Laika- Orhan Günay Halk Eğitim Merkezi ve 12 derslikli Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Anaokulu binasının temel atma törenine Antalya Valisi Hulusi Şahin, Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Kumluca Kaymakamı Tekin Erdemir, Finike Kaymakamı Musa Kazım Çelik, İl Milli Eğitim Müdürü Salih Kaygusuz, sivil toplum örgütü temsilcileri, daire amirleri, siyasi parti ilçe başkanları ve davetliler katıldı. 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın ardından konuşan Vali Hulusi Şahin, Pençe- Kilit Harekatı bölgesinde şehit düşen Mehmetçiklere Allah'tan rahmet, yakınları ve Türk halkına başsağlığı diledi. Kendisinin Antalya'da yaklaşık 4 aydır görev yaptığını anımsatan Vali Şahin, geçen süre içerisinde her hafta bir temel attıklarını, özellikle Antalyalı hayırseverlerin eğitime katkısının büyük olduğunu söyledi. Vali Şahin, "Antalya özelliğini, özel oluşunu bir kere daha gösteriyor ve bugün de Kumluca'mızdayız. Bugün burada hem Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanımız Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu'nun destekleriyle bir anaokulunun, hem de çok değerli hayırseverimiz eski Ticaret ve Sanayi Odası Başkanımız Murat Hüdavendigar Günay Beyin merhum babası Kumluca'nın eski belediye başkanlarından Orhan Günay ve Allah uzun ömürler versin muhterem annesi Laika Günay adına yaptırdığı halk eğitim merkezinin temelini atacağız. Halk eğitim merkezi olması çok önemli, çünkü biz hayırseverlerimizi halk eğitim merkezine yönlendirmekte zorluk çekiyoruz. İnşallah en kısa sürede bu iki güzel binamızı tamamlarız ve halkımızın hizmetine sunarız. Ben hayırseverlerimize ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum, Kumluca'mıza hayırlı uğurlu olsun" dedi.

Kumluca Kaymakamı Tekin Erdemir, Kumluca için önemli bir gün olduğunu, uzun yıllardır büyük sıkıntılar ve zorluklar içinde hizmet vermeye çalışan halk eğitim merkezinin yeni binaya kavuşacak olmasının sevinç ve mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Halk eğitim merkezinin ilçe nüfusunun yüzde 17'sine hizmet eden ve yıllık 16- 17 bin insana hizmet veren büyük bir eğitim kurumu olduğunu hatırlatan Kaymakam Erdemir, "Halk eğitim merkezi müdürlüğümüz, hepimizin de bildiği gibi şu anda bir iş hanında bir katta, çok da arzu etmediğimiz bir şekilde hizmetini yürütmektedir. Hayırseverimiz bir anaokulu yapmak istediğini bildirdiğinde, biz de ona bir anaokulu yerine bir halk eğitim merkezi yapmasını teklif ettik. Valiliğimiz öncülüğünde bir protokol imzaladık ve bugün temel atma aşamasına geldik. Bu süreçte belediyemiz, belediyeye ait arsadan bir dönümünü milli eğitim müdürlüğümüze başlayarak bu hizmetin burada sunulmasına katkıda bulundular. Herkese emeklerinden dolayı teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Antalya'da hayırseverlerin eğitime katkısının yüzde 46 olduğunu, kentte 1803 okulda, 35 bin öğretmen ve 505 bin öğrenciyle büyük bir eğitim öğretim camiası bulunduğunu söyledi. Büyükşehir Belediyesi olarak halk eğitim merkezleriyle ortaklaşa birçok hizmeti ortaklaşa yürüttüklerini anlatan Başkan Böcek, "Bugün bu güzellikleri yaşamamıza vesile olan başta Sayın Valimiz olmak üzere, kaymakamlarımıza tüm protokolle belediye başkanı arkadaşlarıma herkese teşekkür ediyorum. Halk eğitim merkezimiz, kursiyerlerimize hayırlı olsun diyorum" dedi. 

Hayırsever iş insanı Murat Hüdavendigar Günay da rahmetli babasına okul yaptırma düşüncesini açıkladığında çok sevindiğini belirterek, "Tek arzum bugün babam da yaşıyor olsaydı da bu günleri görmesini isterdim. Ben bu güzel eserin yapılmasında bana büyük destekleri olan annem, eşim, oğlum ve kızıma teşekkür ediyorum. İnşallah bu gibi hayır işlerine bundan sonraki süreçte de elimizden geldiğince destek olmaya devam edeceğiz. Herkese bizi bu güzel günde yalnız bırakmadıkları için ayrıca teşekkür ediyorum, ilçemize hayırlı olsun" diye konuştu. 

İl Milli Eğitim Müdürü Salih Kaygusuz, Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, Kumluca Belediye Başkanı Mustafa Köleoğlu, Kumluca Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Fahri Özen ile Kumluca Ticaret Borsası Başkanı Fatih Durdaş'ın da konuşmalarının ardından Vali Hulusi Şahin tarafından hayırseverlere plaket takdim edildi. Kumluca Müftü Vekili Muhammed Emin Emre tarafından dua okundu. Ardından Laika- Orhan Günay Halk Eğitim Merkezi ve TOBB Anaokulu'nun temeli atıldı.

Editör: ADEM AYDIN