31 Mart Mahalli İdareler seçimlerinin ardından çıkan sonuca göre Kumluca Halkı belediye başkanlığını Mesut Avcıoğlu’na verirken, meclis çoğunluğu AK Parti'ye verildi. Meclis çoğunluğunu alan Cumhur İttifakı, tüm komisyonları aldı.

   Kumluca Belediyesi, 31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nin ardından Belediye Başkanı Mesut Avcıoğlu liderliğinde ilk olağan meclis toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıya belediye meclis üyeleri, siyasi parti temsilcileri ve mahalle muhtarları da katıldı. Kumluca Belediyesi Nisan ayı olağan meclis toplantısı, Uzm. Dr. Mesut Avcıoğlu başkanlığında gerçekleştirildi. 5393 sayılı belediye kanununun 19. maddesi gereği yeni seçilen başkan ve belediye meclisi 5. gün toplanır maddesine istinaden, bayramın 1. günü meclis toplantısı yapıldı. Belediye meclisi 15 gündem maddesini görüşüp karara bağlamak için toplandı.

   Açılış konuşmasını yapan Kumluca Belediye Başkanı Mesut Avcıoğlu, Nisan ayı içerisindeki önemli günlerle ilgili mesajlar verdi. Avcıoğlu yaptığı konuşmada “Demokratik bir seçim oldu. Güzel bir seçim süreci yaşadık. Kumluca halkı sandıktan çıkan sonuca göre; birlikte bir yönetim kararı verdi. İlçemizi birlikte yöneteceğiz. Alacağımız kararların hayırlı olmasını diliyorum. Halkımızın ve İslam Aleminin bayramını kutluyorum” dedi. Açılış konuşmasının ardından partilerin gruplarına söz verdi.

   AK Parti Grup Sözcüsü Halil Karataş ise yaptığı konuşmada; "Kumluca’ya ve Kumlucalıya yakışır bir seçim süreci yaşadık. Bu seçimde gösterdiği duyarlılık için herkese teşekkür ederim. Başkanlığınızı tebrik ediyorum, güzel çalışmalara vesile olmanız noktada başarılar diliyorum. Geçmişte belediye hizmetlerine katkı sağlayan belediye başkanlarına teşekkür ediyorum. Belediye meclis üyelerine ve muhtarlara başarılar diliyorum. Geçmiş 5 yılda birçok hizmeti kaybettik. Cumhur İttifakı olarak hiçbir hizmete engel olmadık. Halkımızın yararına olan hiçbir hizmete engel olmayacağız. Ancak kişiye özel işler olması durumunda karşısında olacağız. Siyasi bakış açısından bağımsız olacağız. Yeni dönemimiz hayırlı olsun. Allah alacağımız kararlar konusunda yardımcımız olsun. Belediyemizin mali durumunu öğrenmek istiyoruz."

   Belediyenin durumu hakkında meclisi bilgilendiren Başkan Avcıoğlu, belediyenin aylık 16 milyon lira geliri olduğunu, 22 milyon lira gideri olduğunu vurguladı. Avcıoğlu mali tablo hakkında şu bilgileri verdi: “Belediyenin geliri giderini karşılamıyor. Belediye ve şirketlerinde şu an itibari ile toplam 668 kişi çalışmaktadır. Yaptığımız mali incelemelerde Kumluca Expo A.Ş.’nin 16 Milyon Lira, Beton A.Ş.’nin 15 Milyon 800 Bin Lira, Sarnıçtepe A.Ş.’nin 57 Milyon 600 Bin Lira, Belediyenin 256 Milyon 500 Bin Lira borcu bulunmaktadır. Toplamda belediyenizin yaklaşık 346 Milyon Lira borcu bulunmaktadır. Böyle bir tablo ile karşı karşıyayız. Nerede israf, nerede sıkıntı varsa çözeceğiz.”dedi.

   Demokrat Parti Grup Sözcüsü Erkan Karamıklı, Kumluca halkı ve İslam Aleminin Ramazan Bayramını kutladı. Karamıklı da yaptığı konuşmada;"Alacağımız kararlar hayırlı olsun" dedi.

   MHP Grup Sözcüsü Samet Atalay, Kumluca halkı ve İslam Aleminin Ramazan Bayramını kutlayarak, "Şahsım milletim adına söylemek istiyorum ki; ilçemizde, halkımızın yararına olan her şeyin yanında olacağımızı, zararına olacak her şeyin karşısında dik duracağımızı ifade etmek istiyorum. Alacağımız kararlar hayırlı olsun" dedi.

   CHP Grup Sözcüsü Kerem Kaya Turan da Kumluca halkı ve İslam Aleminin Ramazan Bayramını kutlayarak, "Alacağımız kararlar hayırlı olsun" dedi. Grup konuşmalarının ardından gündem maddeleri görüşüldü.

   Gündemin ilk maddesinde Meclis divan katibi seçimi konulu Yazı İşleri Müdürlüğünün teklifi görüşüldü. Divan katipliğine AK Parti Belediye Meclis Üyeleri Kamile İrem Topaloğlu ve Ayşe Alpaslan seçildi.

   Yazı İşleri Müdürlüğünün, meclis birinci ve ikinci başkan vekillerinin seçimi konulu teklifi görüşüldü. Birinci Başkan Vekilliğine AK Parti Belediye Meclis Üyesi Halil Karataş, İkinci Başkan Vekilliğine ise AK Parti Belediye Meclis Üyesi Bayram Açıkyürek seçildi. Yazı İşleri Müdürlüğünün Encümen üyesi seçimi konulu teklifi görüşüldü. Encümen üyeliğine MHP Kumluca Belediye Meclis Üyesi Yücel Kaplan ve AK Parti Belediye Meclis Üyesi Yılmaz Öncel seçildi. İmar Komisyonuna üye seçimi konulu Yazı İşleri Müdürlüğünün teklifi görüşüldü.

   İmar Komisyonuna AK Parti Belediye Meclis Üyeleri Kamile İrem Topaloğlu ve Türker Üras, MHP Belediye Meclis Üyesi Samet Atalay, Demokrat Parti Belediye Meclis Üyeleri Faik İlter ve Mustafa Bars seçildi.

   Plan ve Bütçe Komisyonuna üye seçimi konulu Yazı İşleri Müdürlüğünün teklifi görüşüldü. Plan ve Bütçe Komisyonuna AK Parti Kumluca Belediye Meclis Üyeleri Bayram Açıkyürek ve Ayşe Alpaslan, MHP Belediye Meclis Üyesi Fevzi Duranal, CHP Belediye Meclis Üyesi Kerem Kaya Turan ve Demokrat Parti Belediye Meclis Üyesi Hakkı Arıkan seçildi.

   Denetim Komisyonu Başkanlığı tarafından hazırlanan 2023 yılı Denetim Komisyonu Raporu Meclis'e sunuldu. 2023 Yılı Faaliyet Raporu konulu Yazı İşleri Müdürlüğünün teklifi görüşüldü. CHP Belediye Meclis Üyesi Kerem Kaya Turan'ın çekimser oyuna karşılık, AK Parti, Demokrat Parti ve MHP grupları, tamamlanmamış faaliyetlerin tamamlanmış gösterildiğini gerekçe göstererek red oyu verdiler. Faaliyet raporu oy çokluğuyla reddedildi.

ÇYDD ÖĞRENCİLERİ, BÜYÜKŞEHİR GENÇLİK KAMPI'NDA ÇYDD ÖĞRENCİLERİ, BÜYÜKŞEHİR GENÇLİK KAMPI'NDA

   Meclis toplantı tarihlerinin belirlenmesi konulu Yazı İşleri Müdürlüğünün teklifinin görüşüldü. Meclis toplantılarının her ayın ilk Perşembesi günü yapılmasına ve tatil meclisinin Ağustos ayı olmasına oy birliği ile karar verildi.

   Belediyenin üyesi bulunduğu Yağlı Güreş Düzenleyen Kentler Birliğine 2 asil 1 yedek üye seçilmesi konulu Yazı İşleri Müdürlüğünün teklifi görüşüldü. AK Parti Belediye Meclis üyeleri Celil Demiröz ve Murat Yıldırım asil üyeliklere, Selahattin Aydil ise yedek üyeliğe seçildi.

   Belediyenin üyesi bulunduğu Tarihi Kentler Birliğine 1 asil 1 yedek üye seçilmesi konulu Yazı İşleri Müdürlüğünün teklifi görüşüldü. Asil üyeliğe AK Parti Belediye Meclis Üyesi Selahattin Aydil, yedek üyeliğe ise Tarık Bilek seçildi.

   Belediyenin üyesi bulunduğu Antalya Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi Altyapı Hizmet Birliğine 2 asil üye seçilmesi konulu Yazı İşleri Müdürlüğünün teklifi görüşüldü. Birliğe, Ak Parti Belediye Meclis Üyesi

Halil Karataş ve CHP Belediye Meclis Üyesi Kerem Kaya Turan seçildi.

   Belediyenin üyesi bulunduğu Akdeniz Belediyeler Birliğine 2 asil 1 yedek üye seçilmesi konulu Yazı İşleri Müdürlüğünün teklifi görüşüldü. Asil üyeliklere AK Parti Belediye Meclis Üyesi Aydın İlkuçan ve CHP Belediye Meclis Üyesi Kerem Kaya Turan, yedek üyelik ise AK Parti Belediye Meclis Üyesi Tarık Bilek seçildi.

   Belediyeye ait Sarnıçtepe Gıda ve Ticaret AŞ'nin yönetim kurulunun feshedilerek yeni yönetim kurulunun oluşturulması konulu Yazı İşleri Müdürlüğünün teklifi görüşüldü. Yönetim Kuruluna; Mesut Avcıoğlu, Bayram Erdoğan, Erkan Karamıklı, Faik İlter, Murat Yıldırım, Aydın İlkuçan, Fevzi Duranal seçildi.

   Belediyeye ait Kumluca Beton AŞ'nin yönetim kurullarının feshedilerek yeni yönetim kurullarının oluşturulması konulu Yazı İşleri Müdürlüğünün teklifi görüşüldü. Yönetim Kuruluna; Mesut Avcıoğlu, Gökhan Evran, Emre Uysal, Serkan Acarbulut, Ahmet Karakuş, Samet Atalay, Tarık Bilek seçildi.

   Belediyeye ait Kumluca Expo Tanıtım AŞ'nin yönetim kurulunun feshedilerek yeni yönetim kurulunun oluşturulması konulu Yazı İşleri Müdürlüğünün teklifi görüşüldü. Yönetim Kuruluna; Bayram Açıkyürek, Celil Demiröz, Selahattin Aydil, Mesut Avcıoğlu, Erkan Karamıklı, Mehmet Bayram, Mustafa Bars seçildi.

   Kumluca Belediye Meclisi gündem maddelerini karara bağladıktan sonra sona erdi.

Editör: ADEM AYDIN