DR. KESER’DEN KURBAN BAYRAMI’NDA DOĞRU BESLENME ÖNERİLERİ

SAĞLIKLI YAŞAMIN FORMÜLÜ: SEZGİSEL BESLENME SAĞLIKLI YAŞAMIN FORMÜLÜ: SEZGİSEL BESLENME

     Kurban Bayramı’nda, sağlıklı beslenmenin temel ilkelerine, besin seçimlerine, porsiyon kontrolüne, besinlerin pişirilmeve saklanma yöntemlerine dikkat etmek diyabet, kalp-damar hastalıkları gibi pekçok hastalığın önlenmesinde önemlidir. Konya Ticaret Odası (KTO) Karatay Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü akademisyenlerinden Dr. Muteber Gizem Keser, gerek bayram süresinde gerek bayramdan sonra vücut ağırlığının ideal ölçüde tutulmasının ve beraberinde gelebilecek hastalıkların önlenebilmesi için beslenme ile ilgili merak edilen soruları yanıtladı.

“Günün En Önemli Öğünü Kahvaltıya Dikkat Edilmeli”

Kurban Bayramı’nda nasıl sağlıklı beslenilebileceği konusunda tavsiyelerde bulunan KTO Karatay Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü akademisyenlerinden Dr.Muteber Gizem Keser; “Bayram süresince kahvaltı öğününün atlanmaması gerekiyor. Kahvaltı, uzun süren açlık sonrasında sistemin enerji elde etmek için aldığı enönemli kaynağı sağlıyor. Kahvaltıda kavurma gibi et yemekleri yerine, hafif besinler tüketmek önem arz ediyor. Peynir, zeytin, yumurta, mevsim yeşilliği, açık çay,mümkünse ceviz, badem (porsiyon kontrolü sağlanarak) yağlı tohum gibi yiyeceklerile kahvaltıyı desteklemek sindirim sistemi şikayetlerin oluşumunu önlüyor”dedi.

“Lif Alımı İçin Sebze Tüketimi İhmal Edilmemeli”

Etlerin sebzelerle beraber tüketilmesininhem besin değeri hem de lif alımı açısından önemli olduğunu söyleyen Keser; “Özellikle sindirim sistemi hastalığı olan bireylerin eti birkaç gün (minimum 24 saat)buzdolabında dinlendirdikten sonra tüketmesi sağlık problemlerinin önlemesindefayda sağlayacaktır. Özellikle kalp-damar hastalığı öyküsü olan, kan yağları yüksek seyreden, vücut ağırlığı fazla olan bireyler, porsiyon kontrolü sağlamalı ve etin yağlı kısımlarını tüketmemelidir.

Pişirime yöntemi olarak, mümkün olduğunca kızartma veya kavurma yerine haşlama ve ızgara gibi yöntemler  tercih edilmelidir. Pişirilirken yanına domates, biber gibi sebzelerin de eklenmesi, sağlığa zararlı toksik etki gösterebilecek maddelerin etkisinin azalmasına yardımcı olmaktadır. Et ve etli yemeklerin yanına sofrada bol limonlu bir salata en iyi seçeneklerdendir. Mevsim yeşilliklerinden oluşan limonlu bir salata, C  vitaminin etkisi ile kanserojen maddelerin oluşumunu azaltacak; aynı zamanda öğün içinde alınacak lif miktarını artıracaktır. Çiğneme sayısının çok olması da sindirim problemlerinin önüne geçecektir” şeklinde konuştu.

“Ayran veya Yoğurt Tüketimi Sindirimin Kolaylaşmasına Yardımcı Olur”

Yemeklerde ayran ya da yoğurt tüketimininsindirimi kolaylaştıracağını belirten Keser; “Yemeklerde, etin yanında gazlıiçecekler, meşrubatlar yerine taze meyve tüketilmelidir. Yemeğin yanında ayran,yoğurt gibi içerisinde kalsiyum, B2, B12 vb. vitaminler ve protein bulunanürünler, sindirimin de kolaylaşmasına yardımcı olacaktır. Bu besinler, laktoz hassasiyetiolan bireyler için de iyi birer alternatiftir” ifadelerine yer verdi.

Etin Muhafazasında Önemli Noktalar

Kurban etinin muhafaza edilmesindeki önemlinoktalara değinen Keser; “Et büyük parçalar halinde değil, küçük parçalarabölünerek buzdolabı poşetine konulmalı veya yağlı kâğıda sarılarak buzlukkısmında ya da derin dondurucuda saklanmalıdır. Bu şekilde hazırlanan etler,-18 derece derin dondurucuda 3 ay muhafaza edilebilir. Et, kıyma halinegetirilirse, muhafaza süresi kısaldığı için buzdolabında iki günden fazlasaklamamalıdır. Et, derin dondurucudan çıkarılıp tüketilmek istendiğinde ise odaısısında, kalorifer veya klima aracılığıyla değil, buzdolabında ya damikrodalga fırında çözdürülmelidir. Oda ısısında çözdürülen et ürünleri, patojenlerin üremesi için ortam oluşturmaktadır” dedi.

Editör: ADEM AYDIN