Muğla'nın Marmaris ilçesinde, belediye tarafından ikinci kez hayata geçirilen 'Kırsal Mahalle Çocuklarımız Sanat ve Bilimle Buluşuyor' projesi kapsamında Taşlıca ve Söğüt mahallesinden toplam 16 öğrenci ilçe merkezine getirilerek bilimle buluşturuldu. Öğrenciler etkinlikte, eğitmenler eşliğinde görsel sanatlar, müzik, robotik kodlama, yazılım gibi konularda ders işleyip; çeşitli deneyler yaptı.

Marmaris Belediyesi'nin çocukların küçük yaşta sanat ve bilişim dünyasına adım atıp temel eğitimi almalarını sağlamak amacıyla başlattığı 'Kırsal Mahalle Çocuklarımız Sanat ve Bilimle Buluşuyor' projesinin ikinci ayağı hafta sonu başladı. Marmaris Belediyesi, Marmaris Kültür ve Sanat Derneği (MAKSAD), Üretim Çocuklar Akademisi Derneği (ÜÇADER) ve Eğitim-Sen Marmaris Şubesi'nin imzaladığı ortak protokol sonucunda yapılan çalışmada ilçe merkezine en uzak mahalleler olan Söğüt ve Taşlıca'da oturan 16 öğrenci bilim ve sanatla buluştu.

1 SAATLİK YOLCULUK

Proje kapsamında özel araçlarla evlerinden alınan öğrenciler, yaklaşık 1 saatlik yolculuktan sonra İçmeler'e geldi. Bazı velilerin de eşlik ettiği çocuklar İçmeler Atatürk Bilim ve Eğitim Parkı, MAKSAD ve Üreten Çocuklar Akademisi Derneği'nde birbirinden renkli ve eğitici dersler yaptı. Eğitmenler eşliğinde görsel sanatlar, müzik, robotik kodlama, yazılım gibi konularda ders ve deneyler yapan öğrencilere öğle yemeği de ikram edildi. Dersler 10 hafta sürecek.

YETENEKLERİNİ GÖRÜYORLAR

BURDUR'DA YOĞUN SİS BURDUR'DA YOĞUN SİS

İlçedeki tüm çocuklara yönelik çalışmalara devam ettiklerini belirten Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay, "Marmaris Belediyesi olarak eğitimin ve eğitimde fırsat eşitliğinin önemini biliyor, buna yönelik adımlar atmaya devam ediyoruz. Özellikle kırsal mahallelerde yaşayan öğrencilerimiz için devamlı projeler üretiyoruz. Bu kapsamda ilkini geçtiğimiz mart ayında hayata geçirdiğimiz 'çocuklarımız bilim ve sanatla buluşuyor' projemizin ikinci ayağını da Söğüt ve Taşlıca mahallelerimizde başlattık. Proje ile çocuklarımızın yeteneklerini ortaya çıkarıyor, onları geleceğe hazırlıyoruz. Onlar öğrenecek, memleketimiz gelişecek" dedi.