Dünyaca ünlü düşünür Hz. Mevlana, Hakk’a vuslatının 750. yıldönümünde

ANTALYA’DA İLKLERİN ŞAMPİYONASI YARIN BAŞLIYOR ANTALYA’DA İLKLERİN ŞAMPİYONASI YARIN BAŞLIYOR

Antalya Büyükşehir Belediyesi İsmail Baha Sürelsan Konservatuvarı Tasavvuf Müziği Topluluğu’nun düzenlediği Sema Töreni ile anıldı.

Antalya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı tarafından Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen Sema Törenine Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mehmet Cengiz Büyükgebiz de katıldı.Yoğun bir katılıma sahne olan gecede salon dolarken birçok vatandaş töreni ayakta izledi.

ASLINA UGUN GERÇEKLEŞEN TEK SEMA TÖRENİ

Gecenin açılışında konuşan Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mehmet Cengiz Büyükgebiz, “Antalya Büyükşehir Belediyesi olarak bugün tarihsel süreçte son şeklini aldığı haliyle kentimizde aslına uygun olarak gerçekleştirilen tek sema törenini biz düzenliyoruz. Bu kültürel mirası gelecek kuşaklara aktarmanın da haklı gururunu da yaşıyoruz” dedi. Büyükgebiz’in konuşmasının ardından gecenin düzenlenmesinde emeği geçen kişi ve derneklere plaket takdim edildi.

KAİNATIN YARATILIŞ SÜRECİ ANLATILDI

Anma Töreninde Antalya Büyükşehir Belediyesi İsmail Baha Sürelsan Konservatuvarı Tasavvuf Müziği Topluluğu Şef Aydemir Tuncer yönetiminde sahne aldı.Gecede Abdülbâkî Nâsır Dede’nin Acembûselik Mevlevî Âyin-i Şerîfi icra edildi. Görevli semazenin elindeki postu Mevlevilik yoluna has duayla ve gülbankla meydana sermesi ile başlayan törende ilk nurun yaratılışından insana gelinceye kadar tüm kainatın, varlık aleminin, tüm bu çeşitliliğin yaratılış süreci ney taksimiyle anlatıldı.

Sonrasında her birine ‘‘Selâm’’ adı verilen ve dört selamdan oluşan Mevlevî Ayini yapıldı. Semâ Töreni Çağatay Azkur’un okuduğu Nâ’t-ı Şerîfiile başladı. Törende baş taksimi Neyzenbaşı Umut Murat Aytekin yaptı. Mustafa Kılıç’ın sesinden Kur’ân-ı Kerîm okunmasıyla sona eren törende son taksimi ise Kanûnî Burak Akdemir gerçekleştirdi.

Editör: ADEM AYDIN