ANTALYA BİLİM MERKEZİ’NDE DÜNYA KONUŞULACAK ANTALYA BİLİM MERKEZİ’NDE DÜNYA KONUŞULACAK

   İYİ Parti Antalya Milletvekili Aykut Kaya, 'Türkiye'deki Enflasyon Dinamikleri ve Ücret Düzeylerindeki Sorunlar' başlıklı basın toplantısında, her gün fazlasıyla yaşanan enflasyon gerçeğinin altını çizerek yakın zamanda açıklanacak asgari ücrete ilişkin yorum ve düşüncelerini paylaştı.

Milletvekili Kaya, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde düzenlediği basın toplantısında, "Her ne kadar yıl boyunca resmi ve alternatif enflasyon verileri her açıklandığında asgari ücretin yeterliliğini tartışmış olsak da özellikle son iki aydır bu tartışmalar yoğunlaştı. Bütün bu yoğun tartışma gündeminde asıl öne çıkması gereken mesele asgari ücreti neden bu kadar konuştuğumuzdur. Herhalde Türkiye kadar asgari ücretin ana gündemi bu kadar işgal ettiği başka bir ülke yoktur" dedi. TEPAV'ın yaptığı analize göre ülkemizde özel sektörde tam zamanlı çalışanların yüzde 46'sı asgari ücretli durumundayken, yüzde 91'inin iki asgari ücretin altında ücret gelirine sahip olduğunu aktaran Kaya, "Özel sektörde tam zamanlı çalışan yaklaşık 7,5 milyon kişiden bahsediyoruz. Bu kişilerin ortalama hane büyüklüğünün 3 kişi olduğunu varsaysak 22,5 milyon vatandaş eder. Eğer bir ülkenin gündemini sürekli ücret artışları ya da hayat pahalılığı işgal ediyorsa bu ülkede yolunda gitmeyen bir şeyler vardır" ifadelerini kullandı.

YÜKSEK ENFLASYON VURGUSU

Asgari ücretin belirlenmesinde gerçek enflasyonun dikkate alınması gerektiğini belirten Kaya, “Hepinizin malumu olduğu üzere Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı'nın açıklamasından sonra Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan da 2024 için asgari ücrette tek artış planladıklarını beyan etti. Kendileri her fırsatta işçiyi enflasyona ezdirmediklerini ve ezdirmeyeceklerini de belirtiyor. Önce şu tek artış konusuna değinmek gerekiyor. Merkez Bankası'nın son enflasyon raporundaki 2023 yıl sonu enflasyon tahmini yüzde 36 ve bu tahminlerin pek de tutmadığı ortada. Örneğin iktidar temsilcileri tam enflasyonda yavaşlama olduğunu anlatma başlamışken, kasım için açıklanan tüketici enflasyonu pek de bir yavaşlama olmadığını gösterdi. Hatta endeksin hesaplanmaya başladığı 2003'ten beri yaşanan en yüksek ikinci aylık kasım enflasyonu geçen ay gerçekleşti. Demek ki enflasyonun düzeyi kadar patikasına yönelik tahminlerde de bir sıkıntı var" yorumunda bulundu.

İYİ BİR ÜCRET ARTIŞI İÇİN YETERLİ ALAN MEVCUT

İşveren tarafından konuyla ilgili henüz üst düzey bir açıklama gelmediğini belirten Milletvekili Kaya, “Onların da iş ortamındaki bozulma, üretim maliyetlerindeki artış gibi argümanları sunacağını tahmin etmek güç değil. Üretim maliyetlerinin arttığı, iş yapmanın zorlaştığı doğrudur ama şirketler kesiminin genel bilançosu ücretlerde iyi bir artış için yeterli alan olduğunu göstermektedirö" değerlendirmesinde bulundu.

Partisinin asgari ücret önerisinin altını çizen Milletvekili Kaya, “Dünkü grup konuşmalarında Genel Başkanımız Meral Akşener, partimizin asgari ücret teklifini sundu. Açlık sınırı ve gıda enflasyonu tahmini ile büyümeden işçiye verilecek refah artışı payını da dikkate alarak hesaplanan teklifimiz yılın ilk yarısı için 17 bin TL, ikinci yarısı içinse en az 20 bin 500 TL şeklindedir. Bu teklif işçiyi gerçekten enflasyona ezdirmeme ve katma değerin işçi-işveren arasında adil bölüşümü esaslarının çıktısıdır. Bu teklifin de asgari ücret tespit komisyonu tarafından dikkate alınmasını en çok işçiler için temenni ediyorum" dedi.

Editör: ADEM AYDIN