DNA’NIN KİMYASI ANTALYA BİLİM MERKEZİ’NDE KONUŞULACAK DNA’NIN KİMYASI ANTALYA BİLİM MERKEZİ’NDE KONUŞULACAK

   Antalya Emniyet Müdürlüğü tarafından Trafik Dedektifleri Projesi Kapsamında Eğitim Verilen yeni Trafik Dedektifleri Göreve Hazır.

   Antalya Emniyet Müdürlüğü tarafından Trafik Denetleme Şube Müdürlüğünde görevli trafik eğitmenleri tarafından “Trafik Dedektifleri Projesi” kapsamında anaokulu, ilkokul, ortaokul öğrencilerine “Trafik Bilgilendirme Eğitimi” verilmektedir. Söz konusu insan ise; Trafikte ‘1’ Can Kaybının Bile Fazla Olduğu anlayışı, ‘Trafikte Her Yıl Daha İyiye ve Bu Yolda Hep Birlikteyiz’ mottosu ile Emine İsmail Ataoğlu Anaokulu’nda eğitim gören 200 öğrenci trafik dedektifi oldu. Eğitimlerimde, “Trafik Dedektifi” unvanı verilen çocuklar ile trafik kuralları konusunda farkındalık yaratarak algının değiştirilmesi, gelecekte trafiği güvenli, ulaşımı konforlu bir yaşam alanı amaçlandı. Canlandırmalarla karşıdan karşıya geçiş kuralları, trafik işaret levhaları, TRT Çocuk Korosu tarafından hazırlanan “Kemerini Tak” şarkısı ile araç içerisinde yapacakları seyahatlerinde emniyet kemeri kullanmaları, yaya güvenliği ve görünürlük konularında eğitimler verilerek animasyon destekli çizgi film görselleriyle güvenli bisiklet kullanımı ve güvenli oyun alanları konusunda bilgilendirmeler yapıldı.

ARANAN 200 KİŞİ YAKALANDI

 Antalya'da asayiş ve diğer suçlarından arananlara yönelik çalışmalarda, 200 kişi yakalandı.

Antalya Emniyet Müdürlüğü birimlerince adli makamlarca haklarında yakalama emri bulunan 'Asayiş (Hırsızlık ve dolandırıcılık suçları başta olmak üzere) ve diğer suçlardan aranan şahıslar'ın yakalanmasına yönelik 75 ekip ve 176 personelin katılımıyla çalışma başlatıldı. Aralarında kasten yaralama, yağma, hırsızlık, dolandırıcılık, kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma, işyeri/konut dokunulmazlığını ihlal etme, 6136 SKM, 5607 SKM, silahla tehdit, hakaret, mala zarar verme, görevi yaptırmamak için direnme, taksirle yarlama/ölüme neden olma, resmi belgede sahtecilik, uyuşturucu madde ticareti bulundurma/kullanma suçlarından arananların da bulunduğu 200 kişi yakalandı. Yakalananların 3'ünün 10 yıl ile 20 yıl arası, 3'ünün 5 yıl ile 10 yıl arası, 21'inin 2 ile 5 yıl arası, 48'inin 2 yıl altı kesinleşmiş hapis cezası ile arandığı belirlendi. Toplam 200 kişi, işlemlerinin ardından adli makamlara sevk edildi.

Editör: ADEM AYDIN