Muğla Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon idaresi (MUSKİ) Genel Müdürlüğü ekipleri Bodrum'un en büyük sorunu olan içme suyu problemini ortadan kaldırmak için çalışmalarını sürdürüyor. Bölgeye ilave su sağlamak için birçok farklı projeyi hayata geçiren ekipler son olarak yeni çalışmaları hayata hizmete sunuyor. Muğla Büyükşehir Belediyesi, Geyik Barajı'nı, Elektrik Üretim Anonim Şirketinden (EÜAŞ) satın alıp buradaki suyun tamamını Bodrum'a aktarmayı amaçlıyor.

MUSKİ Genel Müdürlüğü ekipleri, Bodrum'da su iletiminin mümkün olmaması nedeniyle DSİ tarafından kapatılmak zorunda kalınan iki baraja önlem olarak birçok farklı projeyi hayata geçirdi. Ekipler Akgedik Barajı'ndan Bodrum'a su aktarımı için yeni içme suyu hattı ve depo yaparak Yarımada'ya su sağladı. Ayrıca Sazköy ve diğer farklı su kaynaklarında yapılan çalışmalarla da Bodrum'a su iletimi yapıldı. Yer altı su kaynaklarının sisteme dahil edilmesinin yanı sıra ekipler tarafından mevcut su gözlerinde ve içme suyu arıtma tesislerinde iyileştirmeler yapılarak sisteme daha fazla su kazandırılmasının yanı sıra Bodrum'un gelecek nüfus projeksiyonu göz önüne alınarak yeni projelere başlandı.

“İŞİMİZ TEMİZ PROJESİ” 81 İLE YAYILIYOR “İŞİMİZ TEMİZ PROJESİ” 81 İLE YAYILIYOR

BODRUM'UN SU SORUNUNU ORTADAN KALDIRACAK ÇÖZÜMLER

Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan çalışmalar kapsamında Bodrum'un 2041 ve 2054 yıllarına kadar içme suyu sorununun bilimsel yönleriyle ele alındı. İlave ana su temini sağlanması için yapılan hesaplamalara göre 2041 yılına kadar Bodrum'un içme suyu ihtiyacının 52 milyon metreküp olduğu belirlenirken bu kapsamda birçok farklı projenin hayata geçirilmesi planlanıyor. Bu projelerden bir diğeri ise Geyik Barajı'nın, Büyükşehir Belediyesi satın alınarak baraj suyunun tamamen Bodrum'a içme suyu olarak aktarılması projesi olacak. Bu kapsamda Büyükşehir Belediyesi tarafından Geyik Barajı'nın kamulaştırılması için gerekli işlemler yapılıyor. Baraj, EÜAŞ'den satın alındığı takdirde buradaki su sadece Bodrum'un kullanımına sunulacak ve ilçedeki su açığının çok büyük bir kısmı giderilecek.

Bunun yanı sıra Mumcular Barajı etrafında bulunan tüm mahallelere kanalizasyon şebekesi yapılarak evsel atıksu kirliliğinin önlenmesi ayrıca farklı noktalardaki dereler üzerinde çalışma yapılıp bunların Mumcular Barajı'na akmasının sağlanması içinde çalışmalar yapılıyor. Yine aynı çalışma kapsamında yağmur suyu hasadı gibi farklı çözüm çalışmalarda yapılacağı vurgulanıyor. Bunun yanı sıra DSİ ana isale hatlarında da taşıma kapasitesinin arttırılması için birçok farklı noktada terfi istasyonları ve yeni hat düzenlemeleri yapılacağı da belirtiliyor.

Editör: ADEM AYDIN