“Antalya Belek Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet YazıcıANSİAD’ın konuğu oldu”

Antalya Belek Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Yazıcı’nın, konuk olduğuAntalya Sanayici ve İş İnsanları Derneği (ANSİAD)’ın 2023 yılı 6. Kahvaltılı Toplantısı ANSİAD üyelerinin katılımı ile 20 Aralık 2023 Çarşamba günü Akra Otel’de gerçekleştirildi.Rektör Yazıcı, “Devlet vakıf ayrım yakmaksızın bulunduğumuz coğrafyada üniversitelerle sanayinin ve kamunun mutlaka işbirliği içerisinde olması son derece önemli bir konudur ”dedi.

“Belek Üniversitesi’nin Tanıtımı ve Üniversite Sanayi İş Birliği İmkanları” konu başlığı ile düzenlenen toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren ANSİAD Başkanı Akın Akıncı, ANSİAD olarak üniversiteler ile iş birliği yapmayı önemsediklerini belirtti ve bu kapsamda Antalya Belek Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Yazıcı’yı ANSİAD toplantısında ağırlamaktan mutluluk duyduklarını söyledi.

ANSİAD toplantısına katılmanın network açısından önemli bir yer olduğunu vurgulayan Rektör Prof. Dr. Mehmet Yazıcı, Belek Üniversitesi olarak bölge ile tam entegrasyon ve sanayi ile iş birliği içerisinde, topluma ve bölgesel ekonomiye yüksek katkı sağlamak istediklerini söyledi. Üniversitelerin önce bulundukları bölge ile kesişmeleri gerektiğini ifade eden Yazıcı, “Serik, Aksu ve Manavgat’ta bu entegrasyonları yapmaya gayret gösteriyoruz. Yerel yönetim ve kamu yönetimi ile yakın ilişkiler içerisindeyiz” dedi.

Belek Üniversitesi’ni iyileştirmek ve geliştirmek için bölgede bulunan sektör temsilcileri ile protokoller imzalayarak iş birlikleri yaptıklarına değinen Yazıcı, bu kapsamda onların da fikirlerini aldıklarını kaydetti. Yazıcı, “Devlet vakıf ayrım yakmaksızın bulunduğumuz coğrafyada üniversitelerle sanayinin ve kamunun mutlaka işbirliği içerisinde olması son derece önemli bir konudur” şeklinde konuştu.

“Üniversiteler artık girişimci olmak zorunda”

Yazıcı, “1100 mezunumuz var bu sayıyı hızla artıracağız. Öğrencilerin barınması ve ulaşımı en önemli konularımız. Kapasitemiz maalesef düşük ve yetersiz o nedenle bölge yöneticilerimiz ile bu kapasitenin artırılması için görüşüyoruz. Umarım hızlı bir şekilde çözüm üretiyor olacağız. Hem yönetimle hem de Antalya’nın farklı kesimlerinde kesişme noktaları yaratmaya gayret gösterdik ve bu konudaki çalışmalarımıza devam edeceğiz.Üniversiteler artık girişimci olmak zorunda nedeni ise gelir yaratma. Üniversiteleri sadece devletin kaynaklarıyla ayakta kalması söz konusu değil. Öğrenci gelirleri pek çok vakıf üniversitesinde kendi giderlerin yüzde ellisini karşılar vaziyette. Burada daha iyisini özellikle Ar-Ge’ye kaynak aktarmak için bu girişimleri de yürütüyor olmamız gerekiyor” dedi.

KORKUTELİ'DE ÇALILIK YANGINI KORKUTELİ'DE ÇALILIK YANGINI

Konuşmasında Belek Üniversitesi’nin stratejik hedeflerinden bahseden Yazıcı, girişimci üniversite endeksinde istikrarlı ilerleme göstermenin önemine dikkat çekti. Yazıcı, “Teknoloji Transfer Ofisi ile Ar-Ge ve Ür-Ge kapasitelerini geliştirmek; kaliteli akademik yayın yapan,

Editör: ADEM AYDIN