Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, Antalya Olgunlaşma Enstitüsü'nü ziyaret etti. Rektör Özkan, Enstitü Müdürü Emine Erkal ile atölyeleri gezerek, çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Kaleiçi'nde bulunan Antalya Olgunlaşma Enstitüsü'nü gezen AÜ Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, “Geleneksel kültürümüzü araştıran ve onu yaşatmak için yeni nesiller yetiştiren ürünler tasarlayıp üreterek geliştiren, ürettiğini vatandaşlarla buluşturan ve aynı zamanda alanında uzman kişiler tarafından eğitim veren Antalya'nın öncü kurumlarından Antalya Olgunlaşma Enstitüsü'nü gezerek değerli müdürümüzden bilgi aldık. Yaptıkları çalışmalarla hem ülkemize hem de Antalya'mıza katkıları yadsınamayacak kadar önemli yer tutuyor. Projeleri, koleksiyonları ve ürettikleri eserleriyle kültürümüze daima sahip çıkmaları bizleri çok mutlu etti" dedi.

SENDİKACILARDAN DEMRE BELEDİYE BAŞKANlNA ZİYARET SENDİKACILARDAN DEMRE BELEDİYE BAŞKANlNA ZİYARET

Atölyeleri gezdiğinde el emeğinin sanata dönüşmesinden dolayı büyük mutluluk duyduğunu söyleyen Rektör Özkan, “İçerisinde bulunan usta öğreticileri ve öğrencileri sayesinde El Sanatları Teknoloji Alanı, Grafik ve Fotoğraf Alanı, Halkla İlişiler Alanı, Giyim Üretim Teknolojisi Alanı, Kuyumculuk Teknolojisi Alanı, Sanat ve Tasarım Alanı, Seramik ve Cam Teknolojisi Alanı, Yiyecek ve İçecek Hizmetleri Alanında çok önemli katkıları gelecek nesillere aktararak devam ettiriyorlar. Akdeniz Üniversitesi olarak birlikte yapacağımız iş birliği ile de bu alanlarda ve yeni projelerle kültürümüzü, geleneklerimizi, örf ve adetlerimizi, el sanatlarımızı akademik alanda da geliştirerek toplumumuza kazandırmayı hedefliyoruz. Yapacağımız iş birliği ile hem Antalya Olgunlaşma Enstitümüz hem de Akdeniz Üniversitemizin değerli öğrencileri birbirlerinden alacakları maksimum fayda ile kültür, el sanatları ve tasarım alanında bilgi alışverişinde bulunacak" şeklinde konuştu.

Antalya Olgunlaşma Enstitüsü içerisinde bulunan atölyeleri ve koleksiyonları da gezen Rektör Özkan, usta öğreticiler ve öğrencilerle de sohbet ederek yaptıkları el emeklerinin çok değerli olduğu bilgisini paylaşarak katkılarından dolayı teşekkür etti.^Antalya Olgunlaşma Enstitüsü Müdürü Emine Erkal, Rektör Özkan'a ziyaretinin anısına hediye takdim etti.