Dünyada kompozit doku nakli alanının uzman isimleri ABD'nin Los Angeles kentinde düzenlenen Uluslararası Vaskülarize Kompozit Allotransplantasyon Kongresi'nde bir araya geldi. Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan ve Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan kongrede rahim, yüz ve kol nakilleriyle ilgili bilgi verdi.

ANTALYA'YI TOZ TABAKASI KAPLADI ANTALYA'YI TOZ TABAKASI KAPLADI

Kongreye yüz nakli alanında Asya kıtasını temsilen katılan Rektör Özlenen Özkan, Akdeniz Üniversitesi'nde gerçekleşen 4 yüz nakliyle ilgili tecrübelerini aktardı. Prof. Dr. Tuncer Karpuzoğlu Organ Nakli Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Ömer Özkan ise dünyada ilk kez Akdeniz Üniversitesi'nde gerçekleşen kadavradan rahim nakliyle ilgili tarihsel gelişimi ve deneyimlerini anlattı. Her iki sunum da bilim insanlarından büyük ilgi gördü.

'ÜLKEMİZİ TEMSİL ETMENİN GURURUNU YAŞADIK'

Akdeniz Üniversitesi Rektörü Özkan, böylesi önemli bir uluslararası etkinlikte Türkiye'yi temsil etmenin gururunu yaşadıklarını belirterek, "Kongrede yüz, kol ve rahim nakli gibi kompozit doku nakilleriyle ilgili tecrübe paylaşımı yapıldı. Her merkez kendi uzmanı olduğu alanda sunumlar yaptı. Dünyada bu üç alanda birden çalışan tek merkez olduğumuz için Akdeniz Üniversitesi çok dikkat çekti. Bizim geldiğimiz bu nokta sadece üniversitemizin değil ülkemizin de sağlık alanında geldiği noktayı göstermesi açısından çok kıymetli." açıklamasında bulundu.

Editör: ADEM AYDIN