MAYA LOMİDZE: RUSLARIN ALIM GÜCÜ DÜŞÜYOR

POLONYALI TURİSTLER KAŞ 'TA POLONYALI TURİSTLER KAŞ 'TA

   Bu yıl mayıs ayında Türkiye’ye gelen Rus turist sayısı öngörülerin altında kaldı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Mayıs ayının Rusya pazarında zayıf geçmesini Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “İktidara gelirsek batının Rusya’ya dönük yaptırımlarına katılacağız.” ifadelerine bağlamıştı. Çavuşoğlu farklı yerlerde yaptığı iki açıklamada; “Özellikle ‘Rusya’ya yönelik yaptırımlara dahil olacağız’ demesi Rus piyasasını çok ürküttü. Mayıs ayında istediğimiz sayıda turistin gelmediğini, acenteler de söylüyor, tur şirketleri söylüyor, otel sahipleri de söylüyor” demişti.

Turizm Güncel konuyla ilgili olarak yaptığı haberde; Rus Tur Operatörleri Birliği İcra Direktörü Maya Lomidze’ye; “Rusya pazarında mayıs ayındaki zayıf talep muhalefetin cumhurbaşkanı adayının söylemiyle mi ilgili?” sorusunu yönelttiğini yazdı.

   LOMİDZE: ASIL NEDEN FİYATLAR

   Haberde, Maya Lomidze’nin soruya yanıtının şöyle olduğu ifade edildi:

“Hayır, zayıf talebin bu açıklamalarla bir ilgisi yok. Asıl neden fiyatlar. Çünkü bir yandan Türkiye’deki otel fiyatları yükselirken, diğer yandan Rusya Federasyonu vatandaşlarının alım gücü düşüyor.”