BAŞKAN SÖZEN: SAHİLDE İZİNSİZ YAPILAŞMAYA ASLA İZİN VERİLMEYECEK

   Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, DEKAFOK'ta yapılan yıkımla ilgili açıklama yaptı. Derneğin kamunun kullanımına yönelik alanı genişletip yasal olmayan bir alan yarattığını belirten Başkan Sözen, "Manavgat Belediye'miz, ilgili derneğin tahsis alanına asla dokunmamıştır. Belediyemizce, tahsis alanı dışında işgal edilen alan, temizlenerek kamunun kullanımına açılmıştır. Manavgat Belediyesi, her kim olursa olsun, sahilde izinsiz yapılaşmaya asla izin vermeyecektir" dedi.

ABDAL MUSA ANMA ETKİNLİKLERİ BAŞLADI ABDAL MUSA ANMA ETKİNLİKLERİ BAŞLADI

   Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, Deniz Kaplumbağaları Akdeniz Fokları Kum Zambakları Koruma ve Yaşatma Derneği (DEKAFOK) merkezinin bulunduğu Gözlem Bilgi Merkezi'nde yapılan yıkımla ilgili açıklama yaptı. Başkan Şükrü Sözen, Manavgat Belediyesi'nin çevreye ve doğal yaşama saygı duyan, sürdürebilir ve korunmuş bir çevre yönetim anlayışını benimsediğini ve bu değerlerin gelecek kuşaklara olduğu gibi aktarılmasına yönelik çalışmaları, yıllardır büyük bir hassasiyetle hayata geçirdiğini söyledi. Başkan Sözen, "Belediyemiz Boğaz Sahili'mizde de, nesli tükenmekte olan caretta kaplumbağaları ve endemik kum zambaklarının korunmasına yönelik çalışmaları her zaman gerçekleştirmiştir. Belediyemizin ilgili birimleri, carettaların yumurtlama ve geçiş alanlarının korunmasına yönelik 16 noktada şeritler ve tabelalarla güvenlik tedbirleriyle birlikte, motorlu araçların vereceği zararı önlemek amacıyla sahilde hendekler kazarak gerekli önlemlerini almıştır. Ayrıca sahil boyunca aydınlatma sistemlerimiz de carettalara zarar vermeyecek şekilde yeniden düzenlenmiştir. Endemik bir bitki türü olan ve koparılması para cezasıyla yasaklanan kum zambakları için ise özel alan oluşturularak bilinçli ya da bilinçsiz koparılmalarının önüne geçmiştir" dedi.

   'KENDİLERİNE YASAL OLMAYAN BİR ALAN YARATTIĞI GÖRÜLMÜŞTÜR'

   Manavgat Belediyesi'nin DEKAFOK oluşumuna da gerekli katkıları sağlayarak bu bilincin oluşumuna gerekli desteği verdiğini vurgulayan Başkan Sözen, "Ancak gelinen süreçte söz konusu çevreci yapının devletin hüküm ve tasarrufunda olan, kamunun kullanımına yönelik alanı, her geçen gün genişletip, çitle çevirmek suretiyle kendilerine yasal olmayan bir alan yarattığı görülmüştür. Çevreci derneğin yaptığı işgalle ilgili olarak Manavgat Belediye'mize şikayetler yapılmıştır. Manavgat Kaymakamlığı'nın 24.04.2023 tarihli ve 6278850 sayılı olur yazısına istinaden, Milli Emlak, Milli Emlak VHKİ ve Manavgat Belediye'mizden oluşturulan komisyonca DEKAFOK'un Boğaz Sahili'nde bulunan mahalline gidilmiştir. Yapılan incelemede, Milli Emlak Dairesi Başkanlığı'nın 24.09.2021 tarihli yapılan tespitte, kullanılan alanın 48.5 m2 ve 13 m2 yol olarak kullanılması gerektiği; Komisyonca 25.04.2023 tarihli yapılan incelemede alanın kullanımının genişletilmiş olduğu, daha fazla alanın hakimiyet alanı yapıldığı görülmüştür. Buna istinaden DEKAFOK yetkilisine, 48.5 m2 alan ve 13 m2 yol haricinde endemik bitkiler vs. dışında diğer tüm materyallerin kaldırılması hususu bildirilmiştir. Komisyon incelemesi, tutanak tanzim edilerek, müştereken imzalanmıştır, ilgiliye sözlü olarak ifade edilmiştir. 25.04.2023 tarihinden itibaren ilgili yapı, hiçbir şekilde uyarıları dikkate almayarak, kendisine tanınan resmi süreyi ve alanı, yasal olmayan bir şekilde kullanmaya devam etmiştir" ifadelerine yer verdi.

   'İŞGAL EDİLEN ALAN, TEMİZLENEREK KAMUNUN KULLANIMINA AÇILMIŞTIR'

   Halkın yararlanacağı Boğaz Sahili'nin kamuya ait bir alan olduğuna işaret eden Başkan Sözen, şunları kaydetti: "Kimse bu alanı keyfi kullanılamaz, işgalci olamaz. Manavgat Belediye'miz bir kamu kurumudur. Yasalar ve yönetmeliklerle görev yapar. Yasal olmayan bir şekilde, kendisine tanınan hakkı suistimal eden işgalci derneğin, çevreci zırhına bürünerek belediyemizi suçlaması, son derece yersiz, yakışıksız ve farklı amaçlara yöneliktir. Kaldı ki Manavgat Belediye'miz, ilgili derneğin tahsis alanına asla dokunmamıştır. Belediyemizce, tahsis alanı dışında işgal edilen alan, temizlenerek kamunun kullanımına açılmıştır. Hal böyleyken DEKAFOK'un, popülist çevrecilik yaklaşımıyla Manavgat Belediyesi, 'Çevre oluşumunu engelliyor, yıkım yapıyor' gibi söylemlerle yurt içi ve yurt dışında propaganda yapması asla kabul edilemez. Manavgat Belediyesi, Boğaz Sahili'mizi, yaptığı yeni düzenlemeyle eski kullanışsız, kötü görünümünden kurtarmış, halkımıza yakışır hale getirmiştir. Manavgat Belediyesi, her kim olursa olsun, sahilde izinsiz yapılaşmaya asla izin vermeyecektir."

Editör: ADEM AYDIN