Antalya'nın Serik ilçesinde İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ekiplerince büyükbaş ve küçükbaş hayvanlara şap aşılaması başladı.

RÜZGAR TARIMSAL ÜRETİMDE YENİ DÖNEM RÜZGAR TARIMSAL ÜRETİMDE YENİ DÖNEM

Serik İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Çömezoğlu, hayvanlardaki şap hastalığına karşı her yıl rutin olarak 2 doz uygulanan aşının  bu yıl bakanlıkça ilk kez 3'e çıkarıldığını belirtti. 'Baskın Aşılama Programı' kapsamında ilk aşı dozunun 31 Mart'a kadar uygulanacağını anlatan Çömezoğlu, Boğazkent Mahallesi'ndeki çiftlikte çalışmaları inceledi.

Sığır, koyun ve keçi gibi çift tırnaklı hayvanlarda rastlanan şap hastalığının bulaştığı takdirde ekonomik kayıplara neden olabildiğine dikkati çeken Çömezoğlu, "Tedbirler, titiz koruyucu aşılamalarımız ve üreticilerimizin duyarlılığıyla ilçemizde hastalık çıkışına rastlamadık.  Veteriner hekimlerimizce ilçede 1486 büyükbaş hayvan işletmesinde yaklaşık 12 bin büyükbaş hayvana aşı uygulanacak, işletmelerdeki hayvanlar kontrol edilerek güncelleme yapılacak. Yeni doğan buzağılara da küpe takılacak" dedi. 

Büyükbaş hayvanların iller arasında sevklerinde şap aşılama şartı arandığını belirten Çömezoğlu, yeni doğan buzağı desteklemelerinden işletme sahibinin yararlanabilmesi için şap aşılaması şartı isteneceğini dile getirdi. Şap hastalığına karşı mücadelenin yıl boyu devam edeceğini vurgulayan Çömezoğlu, "Bu mücadele kapsamında, 15 Nisan-15 Haziran, 16 Eylül-17 Kasım tarihlerinde büyükbaş hayvanlara şap aşısı uygulayacağız. 'Baskın Aşılama Programı' kapsamındaki aşılardan bedel alınmayacak" diye konuştu.

Editör: ADEM AYDIN