CHP’Lİ AV. CAVİT ARI; TURİZM BAKANLIĞININ YANLIŞI BİLİRKİŞİ RAPORLARI İLE ORTAYA ÇIMIŞTIR.

     Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi CHP Antalya Milletvekili Av. Cavit ARI; TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda Kültür ve Turizm Bakanlığı 2024 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Teklifi ve 2022 Yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesap Kanun Teklifi görüşmeler sırasında da Kültür ve Turizm Bakanlığı Yatırımlar ve İşletmeler Genel Müdürlüğü'nün başlattığı “Phaselis Antik Kenti Ören Yeri ve Bütünleyici Kıyı Alanı Çevre Düzenlemesi projesi kapsamında,  antik kentte temeli atılan ve inşası başlatılmış olan projeye, Plan ve Bütçe komisyonunda gündeme getirerek tepki gösterdi

ANTALYA'NIN EN ÖNEMLİ DEĞERİNE ZARAR VERİLDİ.

Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi CHP Antalya Milletvekili Av. Cavit ARI;  Plan ve Bütçe komisyonunda Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a yaptığı konuşmasında Phaselis bölgesi Antalya'nın, Kemer'in en önemli, en değerli yerlerinden biri. Burada bir inşaata başlanıldı; inşaat diyorum çünkü denizin hemen neredeyse içerisinde, 50 metre kadar mesafesinde bulunan bu yere -biz gidip gördük tüm Antalya kamuoyu, çevreciler hepimiz gördük- beton temeller atıldı; evet, beton temeller atıldı.

Biz oraya gittik, çevreciler, Antalya meslek odaları, hepimiz buna tepki gösterdik. Denize 50 metrelik sit alanı içerisinde bulunan bir yere siz zarar verdiniz. Antalya'nın bir Bakanı olarak zarar verdiniz Antalya'nın en önemli değeri zarar gördü.

Sonrasında şöyle bir açıklama yapmak zorunda kaldınız: "Uzman arkadaşlara söyledim. Betonu da kaldırın, hiç gerek yok, kazıklı sistem yapalım." Bu açıklama sizin mi Sayın Bakan? Bu açıklama sizinse eğer, işte bu temeli baştan attırmayacaktınız. Bu betonlar oraya döküldü, bütün Antalya bunu gördü.” Dedi

ANTALYA'NIN EN ÖNEMLİ DEĞERİNİ BETONA BOĞDUNUZ. KAMUOYU BASKISIYLA GERİ ADIM ATTINIZ.

Av. Cavit Arı konuşmasına devamla; “Güneydoğu'da, Doğu'da görev yapacak olan komando askeri sınırları koruyormuş gibi geldi; mahkemenin yürütmeyi durdurma kararına rağmen, o inşaat bir an evvel bitsin diye komando askerlerini siz orada beklettiniz ve askerin korumasıyla bu inşaat devam etti. Sonraki aşama, efendim, ahşapmış, yok direk temellermiş... Önce betonu döktürdünüz oraya, Antalya'nın en önemli değerini betona boğdunuz ve böyle bir temel atıldı. Siz "Efendim, arkadaşlara talimat verdim, betonu kırdırtalım." dediniz. Peki, baştan niye o betonu döktünüz oraya, baştan niye talimat vermediniz? Siz mi talimat veriyorsunuz, teknik elemanlar mı bunu bilerek yapıyor ya da bilmeyerek? Bunun bir projesi yok mu, bunun bir mühendisi yok mu, niye önceden bunlar yapılmadı? Betonlar döküldü, kamuoyu baskısıyla geri adım atmak zorunda kaldınız.” Dedi.

SERİK'TE GOLF TURNUVASI SONA ERDİ SERİK'TE GOLF TURNUVASI SONA ERDİ

YÖNETİCİLER KENDİ ŞEHİRLERİNİ KORUR, ZARAR VERMEZ SİZ YAPTIĞINIZ BİRÇOK İCRAATLA ANTALYA'YA ZARAR VERİYORSUNUZ.

Av. Cavit Arı; “Davalar açıldı, o davalarla ilgili bilirkişi raporu dün yayınlandı. Bilirkişi raporunda aynen şu cümle var Sayın Bakan: "Dava konusu alanda bulunan günübirlik tesis alanları, elektrik, trafo ve yönetim binası, mescit, WC, günübirlik tesis ve açık sergi alanı..." Burası bir avuç denecek kadar küçük bir koy Sayın Bakan, görmüşsünüzdür, küçük bir koya bu kadar beton tesis, yığınak yapamazsınız. Açık sergi alanı yapılarının tamamı sahil şeridinde kaldı. Uygulama imar planı bulunmayan alanlardaki sahil şeritlerinde belirtilen mesafeler içinde hiçbir yapı ve tesis yapılamaz. Dava konusu bütünleyici kıyı alanı çevre düzenlemesi avan ve uygulama projelerinin kapsamında önerilen fonksiyonlar bu nedenle Kıyı Kanunu'nun hükümlerine uymamaktadır." Bakın, bu teknik rapor, teknik raporu da geçtik, gerçek böyle. Yani denizden 50 metre bile mesafesi olmayan bir yere bu tesisleri yaptırdınız. İhtiyaç olan, insani anlamda ihtiyaç olan tuvalet ve benzeri şeylerin orada uygun bir mesafede, uygun koşullarda yapılmış olmasına tabii ki karşı çıkmayız ancak burası çok özellikli bir alan; adı üstünde Cennet Koyu denilen alan zarar görmüştür” dedi.