MATSO Başkanı Seydi Tahsin Güngör, turizm sektöründe çalışan personelin lojman- konut sorunu yaşaması nedeniyle bölgede nitelikli iş gücünün sağlanamadığını belirterek, hazırlanacak kapsamlı bir sosyal konut projesi ile sorunun çözülmesi gerektiğini söyledi.

Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası (MATSO) Başkanı Seydi Tahsin Güngör, turizm sektöründe yaşanan lojman-konut sorunu nedeniyle sektörün olumsuz etkilendiğini, kalifiye elaman ve nitelikli iş konusunda sıkıntılar yaşandığını söyledi. Başkan Güngör, "Yaşanan konut sıkıntısı ve ev kiralarının yüksek olması nedeniyle barınma sorunu yaşayan turizm çalışanları bölgeyi tercih etmiyor. Turizm sektöründe çalışan personelin önceliği lojman oldu. İş müracaatında bulunan personeller ilk olarak turizm tesisinin lojmanı olup olmadığını soruyor ve çalışanlar lojman olan otelleri tercih ediyor. Kiraların yüksek olması ve kiralık ev bulunamaması nedeniyle turizm işletmeleri çalışan bulmakta zorluk çekmeye başladı. Hızlı biçimde konut sorunu çözülmezse kalifiye personel konusunda yaşanan sorunlar artacak ve önümüzdeki yıllarda çalışan bulmakta sıkıntı yaşanacak" dedi.

MATSO Başkanı Seydi Tahsin Güngör, "Maslow'un ihtiyaçlar hiyerarşisine göre insanın birinci ihtiyacı doymak, ikinci ihtiyacı ise barınmaktır. Yani konuttur. Bölgemizde çok ciddi bir konut sıkıntısı var. Yaşadığımız konut sıkıntısı ekonomik döngüyü birkaç yönden etkiliyor" diye konuştu.

Ülkenin tamamında yaşanan konut sıkıntısının turizm bölgelerinde daha yüksek seviyede yaşandığına dikkati çeken Başkan Güngör, "Bölgemiz yaşanan kontrolsüz göç ve depremler yüzünden kapasitesinin çok üstünde bir hızla göç aldı, hâlihazırda almaya devam ediyor. Yoğun göç Manavgat ve bölgede var olan konut sıkıntısını ikiye üçe katladı. Nüfusun yüzde 65- 70'i asgari ücret seviyesinde çalışan durumunda olan Manavgat'ta ev kiralarının aşırı yükselmesi çalışanların maaşlarına da zam olarak yansıyor ve turizmden tarıma bütün sektörlerde üretim maliyetlerini artırıyor. Konut sorununa hızlı bir çözüm üretilmezse önümüzdeki süreçte işletmeler milyon dolarlık tesislerde çalışan bulmakta zorlanacaklardır."

'KAPSAMLI BİR SOSYAL KONUT PROJESİ HAZIRLANARAK SORUN ÇÖZÜLMELİDİR'

ANTALYA BİLİM MERKEZİ’NDE DÜNYA KONUŞULACAK ANTALYA BİLİM MERKEZİ’NDE DÜNYA KONUŞULACAK

MATSO Başkanı Seydi Tahsin Güngör, turizm sektörüne yönelik devlet tarafından kapsamlı bir lojman ve sosyal konut projesi hazırlanarak sorunun çözülmesi gerektiğini söyledi. Bölgede en çok çalışanın turizm sektöründe olduğuna vurgu yapan Başkan Güngör, "Bölgemizde turizm sektörü çalışanlarının lojman ve konut sorununu çözmeliyiz. Devlet tarafından yapılacak bir proje ile sorun çözülmelidir" dedi. Bölgedeki turizm tesislerinde çalışan kalifiye personelin yurt dışındaki tesislere yönelmeye başladığına vurgu yapan Başkan Güngör, "Çalışan durumunda olan insanlarımız için acil bir biçimde sosyal konutlar yaparak konut sıkıntısı giderilemezse tersine göç başlar ve özellikle turizm de yaşanan eleman sorunu içinden çıkılmaz bir duruma gelir. Turizm tesislerine yönelik yapılacak proje bölgedeki konut sorununa da olumlu yansıyacak ve sorunun çözülmesine katkı sağlayacaktır" diye konuştu.

Editör: ADEM AYDIN