İlçesine son 15 yılda 150’dan fazla okulun yapılmasına öncülük eden Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü’nün, Düdenbaşı Mahallesi’ne sözünü verdiği ilkokulun yapımında sona gelindi.

Kepez ilçesinde mülkiyetle ilgili sorunları çözülen gecekonduların yerine yüksek katlı binaların yapılması beraberinde nüfus artışını getirdi. Nüfusun artışı da yeni okul ihtiyacını ortaya çıkardı.

KEPEZ'DE  İCRAAT ZAMANI KEPEZ'DE  İCRAAT ZAMANI

Bu okul ihtiyacı da, Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü’nün girişimleri ve çalışmalarıyla karşılanıyor.

Belediye, arsalarını Milli Eğitim Bakanlığı’na tahsis ederek, okul arsalarındaki mülkiyetle ilgili sorunlarını çözerek ve bakanlıkla görüşerek ilçede ihtiyaç olan okulların yapılmasının önünü açıyor.

KEPEZ’E 150’DAN FAZLA OKUL

Maddi ve manevi her zaman eğitimin ve okulların yanında olan Başkan Hakan Tütüncü’nün görev yılları içerisinde ilçeye devlet ve hayırsever eliyle 150’den fazla okul yapıldı.

İlçede özellikle gecekondudan modern şehre dönüşen mahallelere yeni okul binaları kazandırıldı.

Okul kazandırılan yerleşim yerlerinden biri de Düdenbaşı Mahallesi oldu.

TÜTÜNCÜ’DEN DÜDENBAŞI’NA OKUL SÖZÜ

Mahallede, kat artışı imkânı getiren imar revizyonu sonrası gecekonduların yerini çok katlı binalar aldı.  Şehirleşmeyle beraber bölgenin nüfusu arttı. Nüfus artışından dolayı da mevcut okullar ihtiyacı karşılayamaz hale geldi.

Başkan Tütüncü,  Düdenbaşı Mahalle Muhtarı Murat Mirze’ye, 8 Ekim 2020 tarihinde yaptığı ziyarette, “Bölgemizin bir ilkokula ihtiyacı var. Bu konuya çalışıyoruz. İlkokul binasını kazandırdıktan sonra mahallemizin eğitimle ilgili eksiklerini tamamlamış olacağız.” açıklamasını yapmıştı.

SÖZÜ VERİLEN OKULUN İNŞAATI TAMAMLANIYOR

Bu sözün ardından Kepez Belediyesi,  meclisinden aldığı kararla mahallede 2362 ile 2373 sokaklar arasındaki kalan imar planında ilkokul olan alanda bulunan gecekondu işgallerini kaldırdı.

Gecekonduların tahliye edilmesiyle ilkokul arsası yatırım yapılabilir hale geldi.

Antalya Valiliği Yatırım İzleme Başkanlığı (yikob) tarafından bu alana 32 derslikli ilkokul binası inşa ediliyor. İhale bedeli, 37 milyon 249 bin TL olan ve geçtiğimiz yıl inşaatı başlayan okulun yapımı büyük oranda tamamlandı. Okulun hizmete girmesiyle nüfusu 16 bin 217 olan ve Demirgül Ortaokulu ile Mevlana İlkokulu’nun bulunduğu Düdenbaşı Mahallesi’nin ilkokul ihtiyacı karşılanmış olacak. 

KOMŞU İKİ MAHALLEYE 6 OKUL

Başkan Hakan Tütüncü’nün görev yılları içerisinde Düdenbaşı Mahallesi ile sınırdaş olan Teomanpaşa Mahallesi’ne Mareşal Fevzi Çakmak Ortaokulu, Salih Konca Anaokulu, Fatma Nur Çelik İmam Hatip Ortaokulu, Hayriye Kaya Ortaokulu kazandırıldı.  Belediyenin iki kreşinin de bulunduğu mahallede 8 derslikli anaokulun yapımı da tamamlanma aşamasına geldi. 

Editör: ADEM AYDIN