Türk Dünyası'nın büyük yazarı Cengiz Aytmatov, doğumunun 95'inci yıl dönümünde Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Eğitim Fakültesi'nde etkinlikle anıldı. 

Eğitim Fakültesi Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen etkinliğe AÜ Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hilmi Demirkaya, Antalya Türk Ocağı Derneği Başkanı Abdullah Uysal, Kırgızistan Antalya Başkonsolosluğu Temsilcisi, Kırgız Eli Derneği Üyeleri, akademisyenler ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Törende konuşan Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hilmi Demirkaya, Antalya Türk Ocağı Derneği Başkanı Abdullah Uysal'ın kendisini arayarak Cengiz Aytmatov'un doğumunun 95'inci yıl dönümü etkinliğinin Eğitim Fakültesi'nde yapılması talebini ilettiğini belirterek, “Kendisine bu durumdan büyük memnuniyet duyacağımızı ifade ettim. Türk edebiyatının abide şahsiyetlerinden Cengiz Aytmatov'u fakültemizde anmak, öğrencilerimizin bu büyük değeri yakından tanımalarına da vesile olacaktır dedim. Bugün salonun tıklım tıklım dolması, öğretmen adaylarımızın bu konuya ne kadar önem verdiğinin bir göstergesi. Programın usta yazar Cengiz Aytmatov'un ve fikirlerinin yakından tanınmasına büyük katkı sağlayacağına inanıyorum" ifadelerini kullandı.

TÜRK KÜLTÜRÜNÜN VE EDEBİYATININ ELÇİSİ 

BAKAN YUMAKLI'DAN '26 NİSAN' ÇAĞRISI BAKAN YUMAKLI'DAN '26 NİSAN' ÇAĞRISI

Unesco verilerine göre Aytmatov'un Shakespeare ve Tolstoy'dan sonra dünyada en çok okunan yazar olduğunu belirten Abdullah Uysal ise, “Cengiz Aytmatov Kırgızistan'da dünyaya gelmesine rağmen kitapları 170'den fazla dile çevrilerek tüm dünyaya yayılmıştır. Onun kıymetli eserleri adeta Türk kültürünün ve edebiyatının elçiliğini yapmıştır. Devletleri güçlü ordular kurar, ancak milletleri şairler, yazarlar ve sanatçılar inşa eder. Cengiz Aytmatov bu kıymetli yazarların en önemlilerindendir şüphesiz. 'Bizi bize yaklaştıran kültürümüz ve dilimizdir' diyen Aytmatov, her fırsatta Türk dünyasının birliğine vurgu yapmıştır. 'Gelecek nesiller mutlaka bu birliği sağlamalıdır' demiştir. Sevgili gençler bu birliği kuracak nesil sizler olacaksınız. Geleceğin dünyasında kültürümüzle ve değerlerimizle kendimiz olarak var olmak istiyorsak güçlü Türk birliğini mutlaka sağlamalıyız" diye konuştu.

Cengiz Aytmatov'un hayatı ve eserleri hakkında ayrıntılı bilgilerin verildiği etkinlikte, yazarın 'Gün Olur Asra Bedel' romanında geçen 'Mankurtlaşma', 'Toprak Ana' romanında geçen 'Veda Sahnesi' Kırgız Eli Derneği Üyeleri tarafından canlandırıldı. Kırgız şarkılarının söylendiği ve dans gösterilerinin sergilendiği etkinlikte Aytmatov'un eserlerinden bölümlere ve Aytmatov için yazılmış şiirlere de yer verildi.

Editör: ADEM AYDIN