Dünyada iki ülke arasında düzenlenen tek yüzme yarışı ‘Megisti Kaş Swim Race’ Antalya’da bu yıl 18. kez düzenleniyor. 30 Haziran Pazar günü Yunanistan’ın Megisti (Meis) Adası’ndan başlayacak ve Kaş ilçesinde bitecek yarış öncesi Antalya’da bir basın toplantısı düzenlendi.

Antalya Gazeteciler Cemiyeti’nde düzenlenen toplantıya katılan kurum ve kuruluşlar, organizasyonun detayları hakkında bilgi verdi.

Antalya Gençlik ve Spor İl Müdürü Yavuz Gürhan, dünyanın tam da ihtiyacı olduğu bir anda sporcuların barış için iki ülke, iki kıta arasında kulaç atacaklarını belirterek şunları söyledi: “Bu şehirde yapılan her etkinlik anlamlı ve güzel. Antalya dünyanın en güzel şehri. Herkes bu şehirde yapılan etkinliklere gönlünü veriyor. Meis’ten Kaş’a yüzme yarışı inanılmaz bir organizasyon. Sporun güzelliklerini anlatan, saran sarmalayan bir etkinlik. Kulaçlar, sevgiye, barışa, mutluluğa atılacak. Dünyanın şu anda buna çok ihtiyacı var.”

“Turizmin sınırları yok”

Dünyadaki en önemli yüzme yarışlarından olan Megisti Kaş Yüzme Yarışı’na destek olmaktan dolayı büyük bir gurur yaşadıklarını ifade eden MK Group Turizm Koordinatörü Cenk Çığır ise, “Dünya çapında bir iş yapılıyor Kaş’ta. Turizmin sınırları yok. Yunanistan Adası’ndan Türkiye sahiline yüzmek değil, iki komşunun birbirine el uzatması olarak algılıyoruz bu yarışı. MK Group turizm yatırımlarımız olan Radisson Blu Kaş, Novva Hotels ve Mekvin Deniz Feneri otellerimizle birlikte en önemli derdimiz bu ve benzer organizasyonlara destek verebilmek. Elimizden gelen her şeyi yapacağız.”

KAŞ'TA EMEKLİ ÖĞRETMEN MUNİSE ATALAY'DAN RESİM SERGİSİ KAŞ'TA EMEKLİ ÖĞRETMEN MUNİSE ATALAY'DAN RESİM SERGİSİ

Kofisler Oto Antalya Genel Müdürü Kaan Bulad da, BMW grup olarak elektrikli modellerle sürdürülebilirlik konusunda dönüşümün öncüsü olmayı hedeflediklerini belirterek, “İlk kez 1972 Münih Yaz Olimpiyatları kapsamında uzun mesafe koşu yürüyüşçülerine eşlik etmek üzere BMW 1603 modelini elektrikli bir otomobile dönüştürüyor. BMW o tarihten bu yana sürdürülebilirlik stratejilerini sürekli olarak geliştirmeye, hayata geçirmeye devam ediyor. Geçmişten yola çıkarak geleceğe adım attığımız bu vizyon doğrultusunda emisyon içermeyen tamamen elektrikli modellerle iki ülke iki kıta arasında düzenlenen Meis Kaş Yüzme Yarışı’nda biz de tüm sporcuların yanında olacağız” dedi.

“Rekor katılım oldu”

Megisti Kaş Swim Race Organizasyon Komitesi Başkanı Polat Dede de bu yıl rekor bir katılımla 17 ülkeden toplam 180 yüzücünün kesin kayıt yaptırdığını ifade ederek şu bilgileri verdi:

“2005’te başlayan ve pandemide iki sene düzenlenmeyen etkinliğin 18.’si yapılıyor. Dünyada ilk ve tek. Dünyanın gözü 30 Haziran’da burada olacak. Yarışın bir kotası var. 800 başvuru geldi. Bu bir rekor. Ancak 180 kişi alabildik. Yüzde 60’ı yabancı. Gerisi Türkiye’den. Antalya ve Kaş için çok güzel bir gelişme. Yarışa 5 kıtadan sporcular katılıyor. Güney Amerika ve Afrika hariç her kıtadan var. İngiltere, Amerika, Kanada, İrlanda, İspanya, İtalya, İngiltere’den çok fazla sporcu var. Dünyanın ilk ve tek iki kıta arasında düzenlenen yarışı. Bu nedenle yüzme yarışlarının efendisi diyoruz.”

Sporcular kura ile belirlendi

İlk kez 2005 yılında düzenlenen Meis - Kaş arasındaki yüzme yarışı bu yıl 18. kez düzenleniyor. Dünyada iki ülke arasında düzenlenen ilk ve tek yüzme yarışı olma özelliği gösteren etkinliğe katılım 180 ile sınırlandırıldı. 5 kıtadan toplam ve 17 farklı ülkeden sporcuların kayıt yaptırdığı etkinlik için bu yıl yeni bir uygulama da getirildi. Türk katılımcılar arasında kura çekimi yapıldı.

Uluslararası başarılara imza atmış önemli sporcuların da katılacağı Megisti Kaş Swim Race 30 Haziran Pazar günü saat 09.00’da start alacak.

Editör: ADEM AYDIN