banner24
VALİ KARALOĞLU: NOEL BABA PATARALIDIR


Turizmde 2020'nin 'Patara Yılı' ilan edilmesiyle ilgili turizmcilere mini bir konferans veren Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Likya Birliği'nin başkentliğinden Osmanlı'da kurulan ilk telsiz telgraf istasyonuna kadar Patara'yı anlattı. Karaloğlu, “Patara dünyanın Noel Baba olarak bildiği, mezarının Demre'de Aziz Nikolaos Kilisesi'nde olduğuna inandığımız Noel Baba'nın da doğum yeri, yaşadığı yer. Yani Noel Baba dediğiniz insan Pataralıdır" dedi.
Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği'nin (AKTOB) 2020 Şubat ayı toplantısı, Konyaaltı ilçesinde bir otelde yapıldı. Vali Münir Karaloğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal, AKTOB Başkanı Erkan Yağcı, protokol üyeleri ve turizm sektörü temsilcilerinin katıldığı toplantıda, 2019 yılı değerlendirmesi ve 2020 yılı turizm hedefleri konuşuldu. Vali Karaloğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından turizmde 2020'nin 'Patara Yılı' ilan edilmesiyle ilgili turizmcilere mini bir konferans verdi.
2019 REKORLAR YILI OLDU
2019'un hem Türkiye hem Antalya açısından rekorlar yılı olduğunu belirten Vali Karaloğlu, "Bütün zamanların en iyi turizm rakamlarına ulaştık. Bu başarı hepimizin işbirliğiyle elde edildi. Bu başarıda emeği olan herkesi kutluyorum, tebrik ediyorum. Elbette ki hedef gelir olmalıdır. Ama 2016 krizinde gördük ki turist sayıları bir noktaya gelmeden geliri de artıramıyorsunuz. Gelir önemli ama turist sayılarını da bu noktada tutmak ve artırmak durumundayız" dedi.
'FİYATLARI DÜŞÜRMEYİN' UYARISI
Otelcilere geçen yıl 'Ne olur kendinizi biraz pahalıya satın, nazlanın, fiyatlarınızı herhangi bir panikle düşürmeyin' şeklindeki uyarılarını anlatan Vali Karaloğlu, “Uyanlar oldu, iyi para kazandı. En küçük dedikoduda fiyatını aşağı çekenler çok ciddi gelir kaybetti. Şimdi yine aynı dedikodular başladı. Korona virüsü, Rusya-Türkiye ilişkileri, hiçbir şeye inanmayın. Türkiye iyi yolda, işlerimiz daha iyi olacak. Lütfen fiyatlarımızı dedikodulara inanarak aşağı çekmeyin. Gelecek sezon yine, 'Sayın valim panikle fiyatları düşürdük gelirden olduk' lafını duymak istemiyorum" diye konuştu.
'EN BÜYÜK MARKAMIZ ANTALYA'
Turizm fuarları hakkında konuşan Vali Karaloğlu, “Bizim en büyük markamız Antalya'dır. Antalya şemsiye, üst markadır. Ama Antalya markası altıda yüzlerce marka var. Onun için fuarlarda Antalya markası altında tanıtalım diye bir tavsiyem, hedefimiz vardı. Bu sene EMITT fuarında bunu yüzde 100'e yakın oranda sağladık. EMITT'te gündem Antalya'ydı. Herkes 'Antalya bunu nasıl başardı' diye soruyordu. Çünkü diğer şehirlerde herkes ayrı gelmiş, 40 parçaya bölünmüştü" dedi.
ULUSLARARASI FUARLARDA TEK ÇATI ALTINDA TANITIM
Tek çatı altında Antalya olarak tanıtımın uluslararası fuarlarda da başarılması gerektiğini dile getiren Vali Karaloğlu, “Benim iddiam Berlin, Moskova, Londra fuarlarında Antalya standı, Türkiye standından büyük olabilir. Çünkü Türkiye'ye gelen 8 milyon Rus turistin 5.5 milyonu, 5 milyon Alman turistin 2.6 milyonu Antalya'ya geliyor. Berlin'de iki senedir otelcileri bir bölgeye toplamaya çalışıyoruz ama tam başarabilmiş değiliz" diye konuştu.
TURİZM 2020'YE İYİ BAŞLADI
2020'de de turizme iyi başlanıldığını belirten Karaloğlu, ocak ve şubat ayları verilerine bakıldığında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 30'luk büyüme olduğunu söyledi. Ocak ve şubatta gelen turist sayısının düşük olduğunu da belirten Karaloğlu, “Ama gidişatı ve psikolojiyi göstermesi açısından çok önemlidir bu yüzde 30. Tabi daha sonraki aylarda bu oran aşağılara düşse de mutlaka iki haneli büyümelerin geleceğini şimdiden söyleyebiliriz" dedi. Vali Karaloğlu, 2020 yılı toplam turist sayısıyla ilgili tahminini de turizmcilerle yapılacak istişareler neticesinde önümüzdeki günlerde açıklayacağını dile getirdi.
NİYE PATARA YILI OLDU
Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından turizmde 2020'nin 'Patara Yılı' ilan edildiğini hatırlatan Vali Karaloğlu, 'Niye Patara Yılı oldu sorusuna' ilişkin turizmcilere kısa bir tanıtım yaptı. Patara'nın bunu hak ettiğine işaret eden Karaloğlu, Patara'nın Anadolu'daki en önemli medeniyetlerden Likya Birliği'nin M.Ö. 168'den M.S. 67'ye kadar başkenti, kültür şehri ve liman şehri olduğunu söyledi.
'NOEL BABA PATARALIDIR'
Karaloğlu, Roma döneminde de Likya eyaletinin başkenti, Likya-Pamfilya'nın birleştirilmesi sonrasında yine başkentin Patara olduğunu kaydetti. Bizansın bölgeye hakim olmasıyla da Likya eyaletine Patara'nın başkentlik yapmayı sürdürdüğünü dile getiren Karaloğlu, “Patara dünyanın Noel Baba olarak bildiği, mezarının Demre'de Aziz Nikolaos Kilisesi'nde olduğuna inandığımız Noel Baba'nın da doğum yeri, yaşadığı yer. Yani Noel Baba dediğiniz insan Pataralıdır. Mezarı, kilise Demre'dedir ama doğum, yeri, yaşadığı yer Patara'dır" diye konuştu.
OSMANLININ İLK TELSİZ-TELGRAF İSTASYONU
Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde de Patara'nın kıymetini kaybetmediğini belirten Karaloğlu, “Osmanlı döneminde Fatih Sultan Mehmet Han döneminde oğlu Şehzade Cem Sultan Rodoslularla görüşmeyi Patara'da yapıyor. 2'nci Abdülhamit döneminde 1906'da Osmanlı'nın ilk telsiz telgraf istasyonu Patara'da kuruluyor. 1900'ların başında bugünkü 5G teknolojisi gibi, o gün hatsız telsiz telgraf istasyonu Patara'da kuruluyor ve Osmanlının Kuzey Afrika topraklarıyla İstanbul'un haberleşmesi sağlanıyor. 1913 yılına kadar devam ediyor ve İtalyanlar önce Patara'daki istasyonu bombalıyor" dedi.
KONAKLAMA VERGİSİNİ BELEDİYELERE İSTEDİ
Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek ise 20 yıllık belediye başkanlığı sürecinde Konyaaltı'nda 5 yıldızlı bir otel dahi yokken bugünlere gelindiğine işaret etti. Başkan Böcek, “İzmir Fuarı'nda vali ve büyükşehir belediye başkanı konuşma yaptılar. '1 milyon 50 bin turist ziyareti var' deyince Antalyamız aklıma geldi. Sayın bakanımız, 'Geçen sene 16 milyon yabancı, 6 milyon yerli turist ziyaret etti' dedi. Hatta otellere giriş sayısının 23 milyon olduğu açıklandı. 2.5 milyon nüfusumuz var ve 25 milyona hitap ediyoruz. Büyükşehir Belediyesi olarak Antalya Turizm Birliği'ni kuruyoruz. Hem hükümet, hem turizm bakanlarına turizmin gelişmesi noktasında verilen emekleri nedeniyle teşekkür ediyorum. Ben de konaklama vergisinin misafirlerden alınması görüşündeyim, ama ben bu vergiyi belediyelerimize istiyorum ki daha güzel hizmet edebilelim" diye konuştu.
75 MİLYON TURİST, 65 MİLYAR DOLAR GERÇEKÇİ BİR HEDEF
2019'da turizmdeki en önemli olayın, 1841'de kurulan ve dünya turizminin en önemli gerçeklerinden biri olan Thomas Cook'un iflası olduğunu aktaran AKTOB Başkanı Erkan Yağcı, bu yıl dünya turizminde yüzde 3-4'lük büyüme beklendiğini söyledi. Türkiye'nin yeniden dünya 6'ncılığına yükseldiğini anlatan Yağcı, Türkiye'nin 2023 vizyonu olan 75 milyon turist, 65 milyar dolar hedefinin, herkesin sahip çıkması gereken çok gerçekçi bir hedef olduğunu dile getirdi.
ÇİN DÜNYA TURİZMİNİ ETKİLEYECEK
Çin'de başlayan ve birçok ülkeyi ehdit eden koronavirüs salgınının turizme etkisini de değerlendiren Yağcı, “Sektörümüzün bir gerçeği görmeden değerlendirme yapmaması lazım. Çin'in koronavirüs salgını nedeniyle dünya turizm hareketini etkileyeceği aşikar. Dünya turizminde 20 ile 70 milyar dolar arasında bir düşüşe neden olacağı öngörülüyor. En çok etkileyeceği bölge de Çin ve yakın çevresi. Biz bu noktada şanslıyız, çünkü Türkiye'de bu noktada çok fazla zarar görmeyeceğiz. Geçen yıl Türkiye'ye gelen Çinli turist sayısı 300 binlerde, bu yıl 500 bin bekleniyordu. Bizi etkilemeyecek ama dünya turizmini etkileyecek düzeyde" diye konuştu.
Toplantının sonunda AKTOB Başkanı Erkan Yağcı tarafından, Vali Münir Karaloğlu'na, 40 yıl önce Himmet Öcal'ın çektiği Patara'daki bir fotoğraf hediye edildi.
 
banner71
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner81

banner82

banner88

banner109

banner110

banner112

banner113

banner114

banner120

banner122

banner137

banner151

banner150

banner77

banner83

banner84

banner87

banner89

banner91

banner116

banner115

banner117

banner124

banner138

banner152

banner153

     KAŞ’TA GÖNÜLLÜLERDEN MASKE ÜRETİMİ

Haberi Oku