Antalya Ticaret Borsası Mayıs ayı Meclis Toplantısı, Meclis Başkanı Erdoğan Ekinci başkanlığında ATB Toplantı Salonu'nda yapıldı. Yönetimin 1 aylık çalışmasıyla ilgili üyelerin bilgilendirildiği Meclis'te, ATB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır tarım, ekonomi ve gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

ANTALYA'DA DENİZDE, KOL, BACAK VE BAŞSIZ CESET BULUNDU ANTALYA'DA DENİZDE, KOL, BACAK VE BAŞSIZ CESET BULUNDU

Mayıs ayının, bir yandan birikmiş günlük ve kronik ekonomik sorunlar diğer yandan ise demokrasinin nihai kalesi seçim sandığıyla geçtiğini kaydeden Çandır, “100 yılı aşkın bir süredir demokrasiye, özgürlüğe ve hukuka olan bağlılığımızın esası olan seçimlerimizi barış içinde yapıyoruz. Bundan sonra da yapmaya devam edeceğiz. 14 Mayıs'taki seçimlerden sonra Türkiye Büyük Millet Meclisi aritmetiği belirlenmişken, Cumhurbaşkanlığı seçimi 28 Mayıs ikinci turuna kalmış durumdadır" dedi. Çandır, Antalya'yı Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde temsil edecek milletvekillerini kutlarken, görevlerinde başarı diledi.

   EKONOMİK İKLİM İYİLEŞTİRİLMELİ

   28 Mayıs seçimi sonrasında herkesin ortak beklentisinin yaşanan kronik sorunlara sürdürülebilir çözümler üretilmesi olduğunu ifade eden Başkan Çandır, “Böylece öngörülebilirliği tesis edecek ve güveni sağlayacak bir ortamın da hazırlanması mümkün olacaktır. Ülkemiz genelinde olduğu gibi kentimiz ve sektörümüz için de bu beklentimiz bakidir" dedi.

Son dönemdeki düzenlemeler ve ekonomik tercihlerle finansmana erişim koşullarının kısıtlandığını, bunun kaçınılmaz sonucu olarak girişimci kesimlerin cari ve yatırım faaliyetlerinde ihtiyaç duyduğu krediye erişiminin de ciddi boyutta zorlaştığını vurgulayan Başkan Ali Çandır, şunları söyledi: “Haziran ayından itibaren bu sıkışıklığı ortadan kaldıracak ve ekonomiyi, üretimi, ticareti doğal işleyişine ve rekabete açacak düzenlemeler uygulamaya konmalıdır. İş dünyasının seçimden sonraki dönemde ana beklentileri finansman dışında özellikle enflasyon, istihdam, ihracat ve yatırım gibi temel makroekonomik iklimin iyileştirilmesidir. Öngörülebilirliği ve sürdürülebilirliği hazırlayan politikaların biran önce uygulamaya konmasıyla 2023 yılını kaybetme riskini azaltabiliriz. Doğrusu bu politikalar da öyle karmaşık ve imkânsız politikalar değildir."

   ANTALYA GERİ GİTTİ

   ATB Başkanı Ali Çandır, Antalya ekonomisine dair de açıklamalarda bulundu. Antalya ekonomisinin hizmet ve tarım üzerine kurulu olduğunu, sanayi son dönemde ağırlığını artırsa da bu ağırlığın özellikle tarımın ağırlığının azaltılması ile sağlandığını kaydeden Çandır, son 30 yılın ortalamasıyla değerlendirildiğinde ülkede 7. sıralarında seyreden Antalya ekonomisinin özellikle son 5 yıldır ilk 10'a girmekte zorlandığını söyledi. Tarımın kılcal damarlara kadar uzanan ekonomik etkisine dikkat çeken Başkan Çandır şunları söyledi: “Antalyamız için hayati öneme sahip olduğunu sürekli tekrarladığımız tarım sektörü, kentimizin en ücra köşesinden en merkezi sokağına kadar her yerine nüfuz eden, insanların ekonomilerine doğrudan etkileyen en yaygın sektördür. Toplam ekonomi içindeki tarımın ağırlığı her ne kadar yüzde 10 civarında bulunsa da bu payın tüm kente ve insanımıza yayılımı, çok geniştir. Tarım sektörümüzdeki bir birimlik iyileşme ya da kötüleşme doğrudan ve şiddetli düzeyde tüm insanlarımıza yansımaktadır."

   TARIMSAL ÜRETİM GÜÇ KAYBETTİ

   Tarımsal üretim ve ticaretle uğraşanların genel olarak güç kaybettiğini ifade eden Çandır, “Bunun nedenlerini ve nasıl düzeltilebileceğini kapsamlı raporlarımızla yıllardır paylaşmaktayız. Hemen belirtmek isterim ki bunların bir kısmına son derece hızlı ve olumlu tepkiler aldık. Önemli bir kısmıyla ilgili beklentilerimiz devam etmektedir. Çünkü bizim sektörümüzle ilgili düzenlemeler etkisini akşamdan sabaha göstermez. Örneğin son 5 yılımızda sektör olarak gerekli ilerlemeyi sağlayamadık. Bunun sonucunda adım adım sektörden uzaklaşma ve istihdam kaybı yaşanmıştır. Bu durumun en büyük nedeni, sektörümüzde fiyatların maliyetlere bağlı olarak değil arz-talep ilişkisine bağlı olarak oluşmasıdır. Bu dönemde maliyetler geometrik olarak artmış ve zayıflayan taleple fiyatlar baskı altında kalmıştır. Sektörümüz, bir bütün olarak reel kazanç elde edememiş ve zayıflamıştır" diye konuştu.

Hasyurt Tarım Fuarı'nın 26'ncısını Nisan ayında gerçekleştirdiklerini belirten Çandır, “Hasyurt Tarım Fuarı'nı önümüzdeki yıllarda geliştirerek devam ettireceğiz. Bu fırsatla organizasyonda emeği geçen tüm paydaşlara, katılımcılara ve çalışma arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum" dedi.

Çandır, Avrupa Kupası'nı Türkiye'ye ve Antalya'ya getiren Konyaaltı Belediyesi Bayan Hentbol takımını kutlarken, emeği geçen ve destek olanlara teşekkür etti. Mecliste üyeler, sektörleriyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Editör: ADEM AYDIN