TÜRKİYE’DE OKULA DÖNÜŞ ALIŞVERİŞİ ARAŞTIRMASINA GÖRE ALIMLAR GENE MOBİL UYGULAMALAR ÜZERİNDEN OLACAK

   Sıcak yaz günlerinin geride kaldığı bu günlerde, okul koridorlarının sessizliği yerini öğrencilerin ve velilerin heyecanına bırakıyor. Her geçen gün yaklaşan ilk zilin çalacağı 11 Eylül'de, eğitim coşkusunun getirdiği bu özel dönemde, öğrencilerin derslere hazırlıklı girmesi için gerekli materyalleri tamamlama süreci başladı.

Dijital dünyanın öncü isimlerinden Digital Turbine, bağımsız araştırma şirketi GWI işbirliğiyle gerçekleştirdiği "Okula Dönüş Alışveriş Araştırması" ile Türkiye'deki öğrenci ve velilerin alışveriş tercihlerini inceledi, ve mobilin okula dönüş alışverişindeki önemini bir kez daha ortaya koydu.

Okula dönüş alışverişi yapan mobil oyuncuların %28'i, yeni ürün ve markaları mobil uygulamalardaki reklamlardan keşfettiklerini ifade ediyor. Alışveriş öncesinde %70'i satın almadan önce ürünleri internet üzerinden araştırıyor, %59'u en uygun fiyatı ve indirimleri gözden geçirip bulmak için çaba sarfediyor. Ayrıca %53'ü aile ve arkadaşlarına yeni ürünlerden bahsediyor.

Çevrimiçi marka etkileşimlerine baktığımızda, katılımcıların %65'i ürün/marka sitelerini ziyaret ettiğini, marka videolarını izlediğini belirtiyor. %29'u markanın sosyal medya sayfalarını takip ederken, %20'si marka uygulamalarını indiriyor. Ayrıca %18'i ise markadan gelen e-mailleri okuduğunu belirtiyor.

Araştırmaya katılımcıların %54'ü kadın, %46'sı erkeklerden oluşurken, %45'i yüksek gelir düzeyine, %33'ü ise orta gelir düzeyine sahip olduklarını belirtiyor. Okula dönüş hazırlıkları yapanların %85'i ise mobil oyunlara ilgi gösteriyor.

KONYAALTI MÜZİK AKADEMİSİ SEÇMELERİ BAŞLIYOR KONYAALTI MÜZİK AKADEMİSİ SEÇMELERİ BAŞLIYOR

Ankete katılanların %35'i kişisel ürünleri mobil reklamlar üzerinden satın almayı planlıyor. %34'ü haftada 2-4 saat, %11'i ise 10 saatten fazla mobil oyun oynadığını paylaşıyor. Katılımcılar arasında en popüler oyun türleri ise %56 ile nişancılık/silah oyunları, %55 ile aksiyon/macera oyunları, %49 ile spor oyunları ve %44 ile simülasyon oyunları olarak sıralanıyor.

Ürün ve kategori tercihlerinde ise %58 kaliteli ürünler, %48 ürüne/markaya yakınlık, %45 indirimler/kampanyalar ve %39 kaliteli müşteri hizmetleri ön plana çıkıyor. Ayrıca %26'sı ürün/marka hakkında detaylı bilgi edinmeyi önemsiyor.

Araştırmaya göre katılımcıların %41'i kitap alışverişi yapmayı planlıyor. Okula dönüşün yaklaştığı bu heyecanlı günlerde, öğrenci ve velilerin alışveriş tercihleri, mobil dünyanın da etkisiyle şekillenmeye devam ediyor.

1_1517296392_151729670

Editör: ADEM AYDIN