Ön eleme yapacak başpehlivanlar dan toplu açıklama..

KAMU OYUNUN VE AZİZ SEYİRCİMİZİN DİKKATİNE...

   663. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşlerinde yapılacak Altın Kemer Mücadelesine TGGF tarafından Yağlı Güreş geleneğimizi hiçe sayan ve ER MEYDANINA Başpehlivanların çıkmasını engelleyen, yağlı güreş tarihimizde hiç bir zaman olmamış, keyfi ÖN ELEME düzenlemesini protesto etmek amacıyla Başpehlivanlar olarak GÜREŞMEME kararı aldığımızı bildiririz. Edirne’de ilk 32 ye kalmak için 3 tur sonrasında Lig ilk 8’i ile güreşecegimizi bunun adaletsiz olduğunu  Federasyona bildirmemize rağmen bu güne kadar yanlıştan dönüş yapılmamıştır. Perşembe günü yapılacak olan ön eleme güreşlerine katılmayacağımızı Başpehlivanlar arasında ayrım olmadan cumartesi Edirne Saray içinde kol bağlamak istediğimizi beyan ediyoruz. İlgili talimat değişikliğinin iptali için Avukatımız Mehmet Fatih Büyükyayla aracılığıyla Danıştay 10. Dairesi ve Gençlik ve Spor Bakanlığı Tahkim Kuruluna Dava açtığımızı ve SADECE GÜREŞMEK İSTEDİĞİMİZİ Kamuoyuna saygıyla bildiririz.

KIRKPINAR GÜREŞLERİNDE GEÇMİŞTE YAŞANAN KARMAŞALAR

    TARİH SÜRECİNDE TARİHİ KIRKPINAR GÜREŞLERİNDE ONURLU DURUŞTAN KARMAŞAYA

   Tarihte Tarihi Kırkpınar Güreşlerinde Yapılan Protestolar : yapılanlar ve yapılamayanlar...

   1971 yılında (53 yıl önce) Kara Ali Çelik ile Nazmi Uzun başını çektiği 5 başpehlivanın katıldığı,

   1975 yılında (49 yıl önce) Kara Ali Çelik, Nazmi Uzun ve bütün başpehlivanların katıldığı,

   1979 yılında  (45 yıl önce) yine Kara Ali Çelik ile Nazmi Uzun'un öncülüğünde Ahmet Güneş'in de katıldığı Kırkpınar Güreşleri'nde yapılan protestolar çok etkili olmuş ve büyük ses getirmiştir... 

Bu olayları ne oğlu protestoya katılan Hasan Acar, ne de T.C. Devleti Spor Bakanları dahi önleyememiştir.  Büyüyen bu olayların sonucunda 1979 yılında Kara Ali Çelik'e 3 yıl, Nazmi Uzun'a  2 yıl  Kırkpınar'da güreşmeme cezası verilmiş ve her iki başpehlivan da bir daha Kırkpınar Güreşlerine katılmama kararı alarak, Kırkpınar'a veda etmişlerdir. Daha önce Kırkpınar'da yapılan bu protestolar daha sonra yapılmaya çalışılan protestocuklara benzemez; Ne Kırkpınar da yapılmak istenen ancak, birliktelik sağlanamadığı için yapılamayan, Ne de en iyi güreş organizasyonu olarak kabul edilen, "kurtdere Güreşleri" nin başarısını gölgelemeye çalışılan bir kaç dakikalık protestolara benzer. Önce 53 yıldır Kara Ali Çelik gibi güçlü bir lider çıkaracaksın, sonra Başpehlivanların arasında birliği sağlayıp arkadaşlarınla yola çıkacak ve önüne serilen menfaat engellerini ezip geçebilmelisin ki sosyal yaşamda 9.0 şiddetinde bir deprem oluşsun...ki... başarıya ulaşabilesiniz.

   Dünyanın süper gücü konumundaki ABD'nin gücü 50 devletle (eyalet) oluşturduğu birliktelikte gizlidir.  Avrupa Birliğinin başarısı 27 üye devletin birlikte hareket etmesinden kaynaklanmaktadır...

   Yaptığınız spor bireysel bir spor olabilir ama ; en etkili ve güçlü olduğunuz zaman, her birinizin  birlikte olduğunuz zamanıdır...

İki yıldır geliyorum diyen olaylara tepki koymakta çok geç kaldınız çokkk...

SEVGİLİ BAŞPEHLİVANLAR ;

YA BİR OLURSUNUZ YADA YOK OLURSUNUZ...

SAYGIDEĞER YAĞLI GÜREŞ YÖNEYİMİ ;

SİZ DE, YA YAĞLI GÜREŞİ ve KONULARI İYİ BİLENLERE DANIŞIR YÖNETİCİ OLARAK HATA YAPMAZSINIZ

BAŞPEHLİVANLARDAN SERT TEPKİ: GÜREŞMİYORUZ

   Başpehlivanlardan Kırkpınar'da lig sistemine sert tepki: "Güreşmiyoruz"

   4-7 Temmuz tarihleri arasında Edirne'de gerçekleştirilecek olan 663. Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde, lig sistemi ilk kez uygulanacak. Başpehlivanlar, bu durumu protesto etmek amacıyla güreşmeme kararı aldı.

   Edirne'de 4-7 Temmuz tarihleri arasında 663'üncüsü gerçekleştirilecek olan Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde, bu yıl ilk kez uygulanacak lig sistemiyle katılım sağlanacak. Ancak, ön eleme turuna katılmak zorunda kalan bazı başpehlivanlar bu durumu protesto etme kararı aldı. Pehlivanların yaptığı ortak açıklamada, bu yeni uygulamanın adaletsiz olduğu belirtilerek, "Yağlı Güreş geleneğimizi hiçe sayan ve er meydanına başpehlivanların çıkmasını engelleyen, yağlı güreş tarihimizde hiç bir zaman olmamış, keyfi ön eleme düzenlemesini protesto etmek amacıyla başpehlivanlar olarak güreşmeme kararı aldığımızı bildiririz" ifadelerine yer verildi.

   Edirne'de Sarayiçi Er Meydanı'nda gerçekleştirilecek olan UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Listesi'nde yer alan Kırkpınar Yağlı Güreşleri, bu yıl 4-7 Temmuz tarihleri arasında 663'üncü kez düzenlenecek.

   Bu yıl ilk kez uygulanacak olan lig sistemiyle, piyasa güreşlerinde elde ettikleri başarıya göre Kırkpınar'da güreşebilecek 32 başpehlivan belirlendi. Sıralamaya giremeyen 8 başpehlivan ise 4 Temmuz'da er meydanında düzenlenecek ön eleme karşılaşmalarıyla Kırkpınar'a katılma hakkı kazanacak.

 ÖN ELEMEYE BAŞPEHLİVANLARDAN PROTESTO

Salih Erinç, Abdullah Güngör ve Seçkin Duman gibi başarılı güreşçilerin de aralarında bulunduğu bazı başpehlivanlar, yayınladıkları ortak açıklamayla, ön eleme sistemini eleştirerek, bu uygulamanın geri çekilmesini talep etti.

   Açıklamada, "663'üncü Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde yapılacak altın kemer mücadelesine TGGF tarafından yağlı güreş geleneğimizi hiçe sayan ve er meydanına başpehlivanların çıkmasını engelleyen, yağlı güreş tarihimizde hiçbir zaman olmamış, keyfi ön eleme düzenlemesini protesto etmek amacıyla başpehlivanlar olarak güreşmeme kararı aldığımızı bildiririz" denildi.

"SADECE GÜREŞMEK İSTİYORUZ"

Uygulamanın adaletsiz olduğuna dikkat çekilen açıklamada, "İlk 32'ye kalmak için 3 tur sonrasında lig ilk 8’i ile güreşeceğimizi, bunun adaletsiz olduğunu federasyona bildirmemize rağmen bugüne kadar yanlıştan dönüş yapılmamıştır. Perşembe günü yapılacak olan ön eleme güreşlerine katılmayacağımızı, başpehlivanlar arasında ayrım olmadan cumartesi Edirne Sarayiçi'nde kol bağlamak  istediğimizi beyan ediyoruz. İlgili talimat değişikliğinin iptali için avukatımız Mehmet Fatih Büyükyayla aracılığıyla Danıştay 10'uncu Dairesi ve Gençlik ve Spor Bakanlığı Tahkim Kurulu'na dava açtığımızı ve sadece güreşmek istediğimizi kamuoyuna saygıyla bildiririz" ifadeleri kullanıldı.

 LİG USULÜ

Piyasa güreşlerinde aldıkları başarılara göre bu yıl Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'ne katılma hakkı kazanan 32 başpehlivan şu şekilde oluştu:

  Birinci torba: Orhan Okulu, Ali Gürbüz, Serhat Gökmen, Hüseyin Gümüşalan, Yusuf Can Zeybek, İsmail Balaban, İsmail Koç, Serdar Yıldırım

   İkinci torba: Mehmet Yeşil Yeşil, Mustafa Batu, Ertuğrul Dağdeviren, Fatih Atlı, Nedim Gürel, Mustafa Taş, Mustafa Doğan Özkaya, Ali İhsan Batmaz

   Üçüncü torba: Enes Doğan, Osman Kan, Osman Aynur, Mustafa Arslan, Turan Balaban, Furkan Durmuş Altın, Özkan Yılmaz, Süleyman Başar

   Dördüncü torba: Yıldıray Akın, Ünal Karaman, Kürşat Şevki Korkmaz, Tanju Gemici, Recep Kara, Recep Taslak, Emre Erkal, Faruk Akkoyun

   Lig sistemine göre, Kırkpınar'a katılacak son 8 pehlivan, 4 Temmuz Perşembe günü Sarayiçi Er Meydanı'nda yapılacak ön eleme güreşleriyle belirlenecek.

KIRKPINAR Ml? KlRKPEHLİVAN Ml

Kırkpınar'da bazı başpehlivanların güreşleri bu yıl erken başlayacak.

   Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'ne katılımda lig usulüyle belirleme sistemine geçilmesi dolayısıyla bu yıl ön eleme için 28 başpehlivan, normal güreş takviminden önce er meydanında mücadele verecek.

Türkiye Geleneksel Güreşler Federasyonu, Kırkpınar'da format değişikliğine giderek 7 etaptan oluşan lig usulünü geçen yıl başlatmıştı. Buna göre lig puan cetvelinde ilk 32'ye adını yazdıran başpehlivan Kırkpınar'a direkt katılırken, aynı boyda güreş tutacak 8 pehlivanın ise ön eleme usulüyle belirlenmesi kabul edilmişti. Kural gereği 4 Temmuz'da 28 başpehlivan 663. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'ne katılmak için Sarayiçi Er Meydanı'nda ter dökecek. Başpehlivan güreşlerinin başlayacağı 6 Temmuz Cumartesi gününden iki gün önce başpehlivanlar bu yılın Kırkpınar'ında ilk randevuya çıkacak.

DİREKT KATlLACAK BAŞPEHLİVANLAR

Kırkpınar'da direkt katılım vizesini ligde 71 puanla Orhan Okulu ilk sırada aldı.

Okulu'yu 62 puanlı Ali Gürbüz, 42'şer puanlı Serhat Gökmen ve Hüseyin Gümüşalan ile 40 puanlı geçen yılın başpehlivanı Yusuf Can Zeybek takip etti.

   Bu sonuçların ardından 663. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'ne doğrudan katılacak 32 başpehlivan ve torbaları şöyle oluştu:

1. Torba: Orhan Okulu, Ali Gürbüz, Serhat Gökmen, Hüseyin Gümüşalan, Yusuf Can Zeybek, İsmail Balaban, İsmail Koç ve Serdar Yıldırım

2. Torba: Mehmet Yeşil Yeşil, Mustafa Batu, Ertuğrul Dağdeviren, Fatih Atlı, Nedim Gürel, Mustafa Taş, Mustafa Doğan Özkaya ve Ali İhsan Batmaz

3. Torba: Enes Doğan, Osman Kan, Osman Aynur, Mustafa Arslan, Turan Balaban, Furkan Durmuş Altın, Özkan Yılmaz ve Süleyman Başar.

4. Torba: Yıldıray Akın, Ünal Karaman, Kürşat Şevki Korkmaz, Tanju Gemici, Recep Kara, Recep Taslak, Emre Erkal, Faruk Akkoyun.

   -Kura ve eşleşmeler nasıl olacak?

Federasyon talimatnamesinin müsabaka eşleşme usul ve esaslarına göre, ilk 32'ye giren pehlivanlardan ilk sekiz birinci, ikinci sekiz ikinci ve üçüncü sekiz üçüncü ve dördüncü sekiz de dördüncü torbayı oluşturacak. Dördüncü torbayı oluşturan pehlivanlar ile ön elemeden gelecek sekiz pehlivan ilk tur güreşi yapacak. Bu turun galipleri ikinci turda da dördüncü torbayı oluşturacak. Bu torbalar arasında birinci ve dördüncü torba, ikinci ve üçüncü torba arasında kura çekimiyle eşleşmeler yapılacak. Bu turdan sonraki kura çekiminde tur atlayan pehlivanlar içerisinde Lig'de sıralaması daha yüksek olan ilk sekiz birinci torbada, diğer sekiz pehlivan da ikinci torbada yer alacak. Çeyrek final ve takip eden turlarda tek torbada karışık kura uygulaması gerçekleştirilecek.

   - "Önlem almasak bu yıl 5 bin pehlivan güreşmek için gelirdi"

Türkiye Geleneksel Güreşler Federasyonu Başkanı İbrahim Türkiş, yaptığı açıklamada, güreşseverin bu yıl çok güzel müsabakalar izleyeceğini söyledi.

Lig usulü sayesinde yağlı güreş turnuvalarına neredeyse Kırkpınar Yağlı Güreşleri kadar ciddi bakıldığına dikkati çeken Türkiş, "Lig usulündeki amacımız, sporcuları motive etmek, Kırkpınar dışındaki güreşleri de aktif hale getirmek, güreşin uzun dönemli izlenebilirliğini sağlamaktı. Lig sayesinde neredeyse Kırkpınar kadar güzel güreşler kazandık. Ligde Kırkpınar ciddiyetinde güreşler oluyor." dedi.

Türkiş, hem pehlivanı hem organizasyon tarafını hem de cefakar güreş izleyicisini düşünerek Kırkpınar'a "yağlı güreşin olimpiyatı" özelliğinin kazandırılması gerektiği için böyle bir usule geçtiklerini vurguladı.

Her geçen yıl artan katılımcı pehlivan sayısının artık yönetilemez bir hal aldığına işaret eden Türkiş, "Geçen yıl 3 bin 500 pehlivan katıldı. Neredeyse 'Güreşleri perşembe gününde başlatalım mı' diye fikir teatilerine girişmiştik, gece saat 12'ye kadar güreşler oldu. Kırkpınar bir olimpiyat statüsü olsun istedik her boyda. 'Kırkpınar bir hak etme yeri olsun' istedik. Kural değişikliğine gitmesek bu yıl Kırkpınar'a güreşmek için 5 bin kişi gelirdi. Nasıl yönetilecekti bu organizasyon?" ifadelerini kullandı.

Türkiş, yeni kurallar gereği artık canı isteyenin Kırkpınar'a gelemeyeceği bir usulü başlattıklarını ifade etti.

   Bu durumun her koşulda güreşlere, organizasyona ve seyre kalite getireceğini belirten Türkiş, şöyle konuştu: "Seyir zevki güzelleşecek, güreşler net izlenecek. Yeni usulle devreye girecek Kırkpınar son 40 yılın en güzel Kırkpınar'ı olacak. 30-40 yıl önce en fazla 20-25 başpehlivan oluyordu ama 70 başpehlivan katılınca olmuyor. Artık hepsi birbirinden iddialı 40 başpehlivan güreşecek. Bir anlamda 'Kırkpınar'ı yeniden inşa ettik' diyebiliriz. Kırpınar dışındaki güreşleri pehlivanlarımız hazırlık müsabakası olarak görüyordu. Bu nedenle hazırlık müsabakası ile puan müsabakası aynı ciddiyette olmuyorsa bu da öyleydi. Ama artık lig usulü bir disiplin getirdi. Pehlivan iki basamak yukarda olmak için pehlivan daha fazla gayret gösteriyor."

TÜRKİYE GELENEKSEL GÜREŞLER FEDERASYONU'NUN KAMUOYU DUYURUSU

Federasyonumuzca 02-04 Kasım 2022 tarihleri arasında Balıkesir’de 1.’si düzenlenen “Yağlı Güreş Çalıştayı”nda yağlı güreş branşında Lig usulüne geçişin temelleri atılmış ve ilk kez “Türkiye Yağlı Güreş Ligi” adı altında bir sistem kurulmuştur. Söz konusu Çalıştay’da Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin daha sürdürülebilir, daha etkin, daha nezih ve kaliteli bir organizasyon olması adına gerekli planlamalar yapılmış, bu doğrultuda Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşlerine tüm sporcuların değil; yalnızca söz konusu Lig’de derece elde eden ve Lig’in puanlama sıralamasında ilk 24’te yer alan Başpehlivanların doğrudan, 8 başpehlivanın ise Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri öncesinde yapılacak ön eleme ile katılma hakkına sahip olabileceği hususunda karar birliği sağlanmıştır. Federasyonumuzca bu yıl 19-21 Ocak 2024 tarihleri arasında Balıkesir’de 2.’si düzenlenen “Yağlı Güreş Çalıştayı”nda ise “Kırkpınar’da 40 Başpehlivan” dokusunun oluşturulması, CW Enerji Türkiye Yağlı Güreş Liginde sezon sonu puan sıralamasında ilk 32’ye giren başpehlivanların doğrudan, kalan 8 başpehlivanın ise ön eleme ile Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ne katılması, söz konusu ön elemenin Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nden en az 1 ay veya 1 hafta önce yapılması yahut ön elemeyle ilgili diğer alternatiflerin oluşturulması konuları tartışılmıştır. Söz konusu Çalıştay’da CW Enerji Türkiye Yağlı Güreş Liginde Sezon sonu puan sıralamasında ilk 32’ye giren başpehlivanların doğrudan, kalan 8 başpehlivanın ise ön eleme ile Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ne katılması konusunda tam ve kesin mutabakata varılmış olup; Federasyonumuz Yağlı Güreş Müsabaka Talimatı’nda 26 Nisan 2024 tarihinde yapılan Talimat değişikliği ile tüm kamuoyuna duyurulmuştur. Anılan Çalıştay’da tartışılan “Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri Ön Elemeleri” konusunda Başpehlivanlarımızca Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri ön elemelerinin Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri haftası içerisinde yapılması talebi, Federasyonumuzca yapılan uzun değerlendirmeler sonucunda Kırkpınar Güreşleri’nin tarihi dokusu ve atmosferine uygun olacağı düşüncesi ile uygun bulunmuş olup; bu nedenle Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri ön elemelerinin Kırkpınar Güreşleri haftası içerisinde Edirne Sarayiçi Er Meydanı’nda yapılmasına karar verilmiştir. Hatta Tarihi Kırkpınar Güreşleri ön elemelerinin Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri içerinde yapılacağı duygusunu en üst seviyeye çekmek maksatıyla güreşlerden bir gün öncesine alınmasına karar verilmiştir. Bütün bu karşılıklı müzakere ve iyiniyet süreci sonunda oluşturulmuş güreş takviminin son 15-20 günü içerisinde Başpehlivanlarımızdan gelen, Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri öncesinde ön eleme müsabakalarının yapılmaması ve eski usulde tüm Başpehlivanların doğrudan Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ne katılabilmesi yönündeki talepler Federasyonumuzca kabul edilemez bulunmuş olup; söz konusu talebin uygulanmasının mümkün olmadığı hususu Başpehlivanlarımıza açıkça ifade edilmiştir.

   24 Haziran 2024 Pazartesi akşamı itibariyle Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri Ön Elemelerine katılacak bazı Başpehlivanlarımızın sosyal medya platformları üzerinden yaptıkları Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşlerine doğrudan katılma taleplerini içeren “protesto” içerikli paylaşımlar ve Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşlerinin tarihi dokusunu bozmaya yönelik girişimler Federasyonumuzca son derece üzücü bulunmuş olup; söz konusu paylaşımları yapan sporcuların Federasyonumuz Yağlı Güreş Müsabaka Talimatı’nın 25. maddesinin 1. fıkrasının (e) bendi, Yağlı Güreş Müsabaka Talimatının 26. Maddesinin 9. fıkrası ile Federasyonumuz Disiplin Talimatı’nın 9. Maddesinin 3. fıkrası hükümleri gereğince “İdari Tedbirli” olarak Federasyonumuz Disiplin Kurulu’na sevk edilecekleri hususu, Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

PEHLİVANLRA CEZA

   PEHLİVANLARlN HAKLARINl SAVUNMAK İÇİN YEDİKLERİ CEZA İNSAN HAKLARI İHLALİDİR

   Kırkpınar Yağlı Pehlivan Güreşlerinde eleme güreşlerini boykot eden Pehlivanlar Federasyon tarafından cezalandırıldı.

   663. Tarihi Kırkpınar Güreşlerinde 4 Temmuz Perşembe günü 28 Başpehlivanın eleme usulü yapacakları güreşleri boykot ederek güreşmeme kararı alan Pehlivanlar Türkiye Geleneksel Güreş Federasyonu tarafından cezalandırıldı.

  Avukat Arabulucu Mert Yaşar yaptığı açıklamada;"Ata sporumuz güreş Türklüğün nefsidir Pehlivanların haklarını savunmak için yaptıkları eylemler yüzünden yedikleri cezalar insan hakları ihlalidir! Bu çocukların hiçbiri vatan haini değil… Herkes karar verirken biraz dikkatli olsun derim."Dedi.

CEZA KURULUNA SEVK EDİLDİLER

   Tarihi Edirne Kırkpınar'da ön eleme müsabakalarına katılmayacaklarını sosyal medya üzerinden dile getiren Başpehlivanlarımız, federasyon tarafından ceza kuruluna sevk edildi.

ELEME YAPACAK BAŞPEHLİVANLARDAN PROTESTO 

 Kırkpınar'da bazı başpehlivanlardan ön eleme uygulamasına 'güreşmeyiz' çıkışı

Edirne'de 4-7 Temmuz tarihleri arasında 663'üncüsü gerçekleştirilecek Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde, bu yıl ilk kez uygulanacak lig usulü katılımda, ön elemeye kalan bazı başpehlivanlar protesto kararı aldı. Pehlivanların yaptıkları ortak açıklamada, uygulamanın adaletsiz olduğu belirtilerek, Yağlı Güreş geleneğimizi hiçe sayan ve er meydanına başpehlivanların çıkmasını engelleyen, yağlı güreş tarihimizde hiç bir zaman olmamış, keyfi ön eleme düzenlemesini protesto etmek amacıyla başpehlivanlar olarak güreşmeme kararı aldığımızı bildiririz denildi.