RAMAZAN AYI VE KADİR GECEMİZ HAYIR VE BEREKETLERLE DOLU, MÜBAREK OLSUN. ÂMİİİNN

   KADİR GECESİ: BİR ÖMRE BEDEL GECE

   5 Nisan Cuma’yı 6 Nisan Cumartesi’ye bağlayan gecesi bu gece, Kadir gecesini idrak edeceğiz, inşallah.

   Yüce Rabbimiz, Kadir suresinde bu gecenin kıymetini bizlere şöyle haber vermektedir:

إِنَّا أَنْزَلْنَاهُ فِي لَيْلَةِ الْقَدْرِ. وَمَا أَدْرَاكَ مَا لَيْلَةُ الْقَدْرِ. لَيْلَةُ الْقَدْرِ خَيْرٌ مِنْ أَلْفِ شَهْرٍ. تَنَزَّلُ الْمَلَائِكَةُ وَالرُّوحُ فِيهَا بِإِذْنِ رَبِّهِمْ مِنْ كُلِّ أَمْرٍ. سَلَامٌ هِيَ حَتَّى مَطْلَعِ الْفَجْرِ.

“Gerçekten biz, O Kur’ân-ı  Kerîmi Kadir Gecesinde indirmeye başladık. Kadir Gecesinin o büyük şeref ve azametini sana bildiren nedir? Kadir Gecesi içinde Kadir Gecesi bulunmayan bin aydan hayırlıdır. Onda melekler ve Ruh Cebrâil (A.S.) Rablerinin izniyle her bir iş için iner de iner. O kadir gecesi tanyeri ağarıncaya kadar bir selâmdır.”

Ebû Hureyre (R.A.)den rivayete göre Hz. Peygamber (S.A.V.) Efendimiz:

ومن قام ليلة القدر إيمانا واحتسابا غفر له ما تقدم من ذنبه

 “… Her kim, faziletine iman ederek ve mükâfatını sadece ALLAH Teâlâ’dan bekleyerek Kadir Gecesinde kalkar, namaz kılar, ibadet ederse geçmiş günahları mağfiret edilir.”  Buyurmuşlardır.

Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa (S.A.V.) efendimizin Hz. Aişe (R.Anhâ) validemize öğrettiği:

اللهم إنك عفو كريم تحب العفو فاعف عني

“ALLAHümme! İnneke afüvvün, Kerîmün tühibbü’l-Afve fe’fü annî. = Ey ALLAH’ım!.. Sen çok affedicisin, Kerîmsin, affetmeyi seversin, beni de affeyle, de!.”  duasıyla Rabbimizin engin rahmetine sığınalım.

   Bu vesileyle Kadir gecemizi tebrik ediyor, birlik ve beraberlik, sıhhat ve afiyet, huzur ve mutluluk içinde, bağışlanmamış tek bir günahı bırakmaksızın bizleri bayram sabahına ulaştırmasını Cenâb-ı Hak’tan niyaz ediyorum.

 BİR ÖMRE BEDEL GECE

Ramazan-ı şerifin son günlerindeyiz. Bayramın esenliğine ulaşmaya sayılı günler kaldı. Bu günler, cehennem azabından kurtuluş günleridir. Bu günler, dünyevi meşgalelerden sıyrılıp bütün vaktimizi ibadet ve taate ayırdığımız itikâf günleridir. Bu günler, ihtiyaç sahiplerini bayram sevincine ortak eden sadaka-i fıtır günleridir. Bu günler, Rabbimizin bin aydan daha hayırlı kıldığı Kadir gecesini içinde barındıran fırsat günleridir.

Önümüzdeki 5 Nisan Cuma 6 Nisan Cumartesine bağlayan gece, Kadir gecesini idrak edeceğiz, inşallah. Kadir gecesi, Cenâb-ı Hakk’ın “Oku!” emriyle başlayan ilahi fermanının insanlıkla buluştuğu vuslat gecesidir. Cehaletin karanlığıyla daralan gönüllerin İslam’ın nuruyla aydınlandığı rahmet gecesidir. Mağfiret kapılarının ardına kadar açılıp günahların affedildiği arınma gecesidir. Yüce Rabbimiz, Kadir suresinde bu gecenin kıymetini bizlere şöyle haber vermektedir:

إِنَّا أَنْزَلْنَاهُ فِي لَيْلَةِ الْقَدْرِ. وَمَا أَدْرَاكَ مَا لَيْلَةُ الْقَدْرِ. لَيْلَةُ الْقَدْرِ خَيْرٌ مِنْ أَلْفِ شَهْرٍ. تَنَزَّلُ الْمَلَائِكَةُ وَالرُّوحُ فِيهَا بِإِذْنِ رَبِّهِمْ مِنْ كُلِّ أَمْرٍ. سَلَامٌ هِيَ حَتَّى مَطْلَعِ الْفَجْرِ.

“Gerçekten biz, O Kur’ân-ı  Kerîmi Kadir Gecesinde indirmeye başladık. Kadir Gecesinin o büyük şeref ve azametini sana bildiren nedir? Kadir Gecesi içinde Kadir Gecesi bulunmayan bin aydan hayırlıdır. Onda melekler ve Ruh Cebrâil (A.S.) Rablerinin izniyle her bir iş için iner de iner. O kadir gecesi tanyeri ağarıncaya kadar bir selâmdır.”  Ramazanı on bir ayın sultanı, Kadir gecesini bir ömre bedel kılan, Kur’an-ı Kerim’dir. O Kur’an ki; Rabbimizin kullarına en büyük nimeti ve rahmetidir. Sözlerin en doğrusu ve en güzelidir. Müminlere şifadır, hakkın ve hakikatin kaynağıdır. O Kur’an ki; ilim ve irfanı, edep ve hayâyı, helal ve haramı, adalet ve merhameti öğreten bir hidayet rehberidir. Ruhlara huzur veren, yeryüzünü yaşanılır kılan Rabbânî bir nurdur. İnsana, kendini, Rabbini, kâinatı ve varoluşun gayesini hatırlatan son ilahi mesajdır. Ebû Hureyre (R.A.)den rivayete göre Hz. Peygamber (S.A.V.) Efendimiz:

ومن قام ليلة القدر إيمانا واحتسابا غفر له ما تقدم من ذنبه

 “… Her kim, faziletine iman ederek ve mükâfatını sadece ALLAH Teâlâ’dan bekleyerek Kadir Gecesinde kalkar, namaz kılar, ibadet ederse geçmiş günahları mağfiret edilir.”  Buyurmuşlardır.

Öyleyse bu geceyi kendimize milat kılalım. Bu geceyi anlamlı kılan Kur’an-ı Kerim’in rahmet yüklü mesajlarını gönlümüze, zihnimize ve hayatımıza aktaralım. Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa (S.A.V.) efendimizin Hz. Aişe (R.Anhâ) validemize öğrettiği:

اللهم إنك عفو كريم تحب العفو فاعف عني

“ALLAHümme! İnneke afüvvün, Kerîmün tühibbü’l-Afve fe’fü annî. = Ey ALLAH’ım!.. Sen çok affedicisin, Kerîmsin, affetmeyi seversin, beni de affeyle, de!.”  duasıyla Rabbimizin engin rahmetine sığınalım. Günahlarımıza tövbe edelim, bağışlanmamız için istiğfarda bulunalım. İşte o zaman, bölük bölük inen meleklerin varlığıyla sıkıntılarımız hafifleyecek, inşiraha erecek gönüllerimiz ve sekinet bulacak ruhlarımız.

   Ramazanın bu son günlerinde eda etmemiz gereken ibadetlerden biri de sadaka-i fıtırdır. Toplumumuzda fitre olarak bilinen fıtır sadakası, Ramazana kavuşmanın, bayrama erişmenin şükrüdür. Fıtır sadakası, dayanışma ve paylaşma bilincinin toplumun tamamına yayılmasına vesiledir. O halde, fitrelerimizi ihtiyaç sahibi kardeşlerimize ulaştırmanın gayretinde olalım. Rabbimizin bizlere emaneti olan yetim ve öksüzleri unutmayalım. Onların da neşe içinde bayrama kavuşmalarına katkı sunalım. Unutmayalım ki, hayır ve hasenat olarak ne harcarsak, Allah onun yerine daha iyisini verecektir. Bu vesileyle Kadir gecemizi tebrik ediyor, birlik ve beraberlik, sıhhat ve afiyet, huzur ve mutluluk içinde, bağışlanmamış tek bir günahı bırakmaksızın bizleri bayram sabahına ulaştırmasını Cenâb-ı Hak’tan niyaz ediyorum.