Süper Kupa, Lig Şampiyonu ile Kupa Şampiyonu arasında oynanan bir futbol karşılaşmasıdır. Geçen yılın Süper Lig Şampiyonu ile Türkiye Kupası Şampiyonu Fenerbahçe arasında oynanması gerekiyordu.

Sezon açılışından önce Süper Kupa maçları genelde oynanır ve bekletilmez. Bu yıl ne olduysa oldu. Önce Suudi Arabistan'da oynanmasına karar verildi. Liglere ara verilince Arabistan'da oynanacaktı. Bu kez İstiklal Marşı ve Atatürk krizi yüzünden Fenerbahçe ve Galatasaray böyle bir olayı kabul etmediler. Cumhuriyetin 100. Yılı'nda böyle bir skandala izin vermediler. Hatta taraflı tarafsız tüm kulüpler buna destek verdi.

Marka değerini yükseltmek için Suudi Arabistan'da oynanmasına karar verilen daha çok para kazanılması düşünülen Süper Kupa finali oynanmadı. Fenerbahçe ve Galatasaray yöneticileri aldıkları karar ile böyle bir maça çıkmayacaklarını beyan ettiler.

Türkiye Futbol Federasyonu da bunu kabul etti ve Süper Kupa başka zaman başka bir yerde oynanacak diye karar verdiler. Bu kez Şanlıurfa'da oynanmasına karar verdiler. Tabii her iki takımın Avrupa, Süper Lig ve Türkiye Kupası maçları yüzünden bir türlü takvimde yer bulamadılar.

Sonunda karar verildi ve 7 Nisan 2024 Pazar günü oynanmasına karar verildi. Seçimlerin olması nedeniyle maç trafiği değişti. Bu arada Pazar günü oynanması gereken maçlar seçim nedeniyle oynanmadı. Hafta içinde oynandı.

Tabii bu arada Galatasaray'ın Avrupa'dan elenmesi ile rahatladı. Fenerbahçe'nin de tur atlaması ile trafik daha da sıkıştı. Bu arada ilk önce Fenerbahçe, Türkiye Kupası'nda Ankaragücü'ne elendi. Hemen ertesi gün oynanan maçta, adeta nazire yaparcasına bu kez Galatasaray da Fatih Karagümrük'e kupada elendi.

Galatasaray'ın sadece Süper Lig macerası kaldı. Fenerbahçe'nin de hem Avrupa ve hem de Süper Lig yarışını sürdürmesi nedeniyle maç trafiğinin yoğun olması nedeniyle, Süper Kupa'nın bir kez daha ertelenmesini istedi. Bu kez de Galatasaray bunu kabul etmedi.

Fenerbahçe'de olayı protesto etmek için U19 kadrosu ile Süper Kupa maçına çıkmaya karar verdi. Galatasaray da bunu kabul etti. Urfa'da oynanacak maç başlar başlamaz. Öyle böyle derken Fenerbahçe U19 takımı taca atılması söylenen bir pozisyonda, Galatasaray futbolcusu Icardi golünü attı ve maç da burada bitti.

Fenerbahçe yönetimi takımı sahadan çekti ve Süper Kupa karşılaşması yarıda kaldı. Fenerbahçe bu maçta sanıyorum hükmen yenik sayıldı ve Süper Kupa'yı Galatasaray kazanmış oldu.

Kısacası yılan hikayesine dönen 2023-2024 Süper Kupa'nın sahibi Galatasaray oldu.